COVID-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin anksiyete durumunun yeme davranışı ve beslenme durumuna olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of anxiety status on eating behavior and nutritional status of university students during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 727378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
COVID-19 pandemi sürecinde yapılan kısıtlamalar bireylerin fiziksel ve zihinsel sağlığı ile beslenme alışkanlıklarını etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı; üniversite öğrencilerinin anksiyete seviyelerini değerlendirmek ve anksiyetenin beslenme alışkanlıkları ve yeme davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Şubat-Haziran 2021 tarihleri arasında yapılan bu araştırmaya 874 üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Veriler,“Google Formlar”platformu aracılığıyla online anket yöntemiyle toplanmıştır. Katılımcılara genel bilgiler, Koronavirüs ve Beck Anksiyete Ölçeği, Hollanda Yeme Davranış Anketi (DEBQ), Uluslararası Fı̇zı̇ksel Aktı̇vı̇te Anketı̇ -Kısa Form (UFAA-KF), besin tüketim kaydı ve sıklığı formu uygulanmıştır. Kadın katılımcıların sayısı toplam katılımın %83,6'sını oluşturmuştur. Beslenme alışkanlığı etkilenen katılımcı sayısı toplam katılımın %74,4'ünü, COVID-19 süresince stres ve kaygının yeme alışkanlığına etkisi olduğunu düşünen katılımcı sayısı toplam katılımın %80,7'sini oluşturmuştur. Koronavirüs Anksiyete Ölçeği toplam puanlarından hesaplanan anksiyete türlerine göre katılımcıların %85,5'i minimal anksiyete grubunda yer almış, cinsiyet ile istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The restrictions made during the COVID-19 pandemic have affected the physical and mental health and nutritional habits of individuals. The aim of this study; To evaluate the anxiety levels of university students and to investigate the effect of anxiety on eating habits and eating behaviors. 874 university students were included in this study, which was conducted between February and June 2021. The data were collected by online survey method through the“Google Forms”platform. General information, Coronavirus and Beck Anxiety Scale, Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), International Physical Activity Questionnaire-Short Form (UFAA-SF), food consumption record and frequency form were applied to the participants. The number of female participants made up 83.6% of the total participation. The number of participants whose eating habits were affected constituted 74.4% of the total participation, and the number of participants who thought that stress and anxiety had an effect on eating habits during COVID-19 made up 80.7% of the total participation. According to the anxiety types calculated from the Coronavirus Anxiety Scale total scores, 85.5% of the participants were in the minimal anxiety group, and a statistically significant difference was determined with gender (p0.05).