65 yaş üzeri proksimal femoral çivileme uygulanan kalça kırıklı hastalarda, SVC skorunun ve diğer parametrelerin mortaliteye etkisi
The effect of svc score and other parameters on mortality in patients over 65 years old with hip fracture WHO applied with proximal femoral nailing
- Tez No: 727379
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 65 yaş üstündeki kalça kırığı nedeni ile proksimal femoral çivileme ameliyatı yapılan hastalarda, vasküler kalsifikasyonun mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya SUAM İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Ve Travmatoloji Kliniği'nde kalça kırığı ile başvuran ve proksimal femur çivisi kullanılarak ameliyat edilen 65 yaş ve üzerindeki hastalar alındı. 1 Ocak 2018- 1 Ocak 2020 yılları arasındaki hastalar çalışmaya dahil edildi. 65 yaş ve üstü 231 hasta çalışma evrenini oluşturdu. Bunlardan dosya ve hasta bilgilerine ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. 65 yaş altındaki hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bu şekilde 211 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ilk bir ay, ilk 6 ay ve ilk 1 yıl içindeki mortalite oranları ve mortalite üzerine etki eden faktörler ayrı ayrı incelendi. Bu faktörler, SVC skorunun 1 ve üzerinde olması , mobilizasyon süresi, ASA skoru, sigara kullanımı, obezite, ek hastalık varlığı, demans varlığı, kırık tipi, yaş, cinsiyet, cerrahi süresi, ameliyat öncesi kan transfüzyonu yapılması, ameliyat sonrası kan transfüzyonu yapılması, ameliyat öncesi yatış süresi, ameliyat sonrası yatış süresi, kısa (160 mm) PFNA kullanılması, takiplerde komplikasyon gelişimiydi. Vasküler kalsifikasyonun değerlendirilmesinde SVC (simple vasculer calcification) skoru kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 211 hastadan 140'ı kadın (%66,35), 71'i erkekti (%33,65). En genç hasta 65, en yaşlı hasta 99 yaşındaydı ve hastalarımızın yaş ortalaması 82,01(±7,27) idi. Hastaların 182 tanesi intertrokanterik kırık,14 tanesi servikobaziler kırık ve 15 tanesi subtrokanterik kırık idi. Operasyona kadar geçen süre ortalama 6,09 gündü. Hastalarımızın 20 tanesi (%9,5) ilk 1 ayda, 53 tanesi (%25,1) ilk 6 ayda ve 87 tanesi (%41,2) ilk 1 yılda öldü. SVC skoru 0 olan 116 (%55) ve SVC skoru 1 ve üzerinde olan 95 (%45) hasta mevcuttu. Bu çalışmada, ilk ay mortalitesi üzerine etkili faktörler, cerrahi süresinin 60 dakikanın altında olması ve ameliyat öncesi hastaya eritrosit süspansiyonu uygulanması olarak bulunurken, SVC skorunun 1 ve üzerinde olması ve hastalarda demans varlığının ilk 6 aydaki mortalite ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İlk 12 aydaki mortalite ile ilişkili faktörler ise; SVC skorunun 1 ve üzerinde olması, hastada demans varlığı, yaş, kısa (160 mm) PFNA kullanılması ve ameliyat öncesi yatış süresinin 6 günün üzerinde olması şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of vasculer calcification on mortality in patients over 65 years of age who underwent proximal femoral nailing surgery for hip fracture. Material and methods: 211 patients who were surgically treated with proximal femoral nailing for proximal femur fractures in University of Health Sciences, İzmir Bozyaka Education and Research Hospital between 2018 and 2020 were included in the study 231 patients aged 65 and over constituted the study population. Patients whose documents and patient information could not be reached were excluded from the study. Patients under 65 years of age were not included in the study. In this way, 211 patients were included in the study. The mortality rates of the patients in the first month, the first 6 months and the first 1 year and the factors affecting mortality were analyzed separately. These factors are SVC score of 1 and above, mobilization time, ASA score, smoking, obesity, presence of comorbidity, presence of dementia, fracture type, age, gender, duration of surgery, preoperative blood transfusion, postoperative blood transfusion, preoperative hospitalization time , postoperative hospitalization time, use of a short (160 mm) PFNA, and complications during follow-up. SVC (simple vascular calcification) score was used to evaluate vascular calcification. Results: Of the 211 patients included in our study, 140 were female (66.35%) and 71 (33.65%) were male. The youngest patient was 65 years old, the oldest patient was 99 years old, and the mean age of our patients was 82.01 years. Of the patients, 182 were intertrochanteric fractures, 14 were cervicobasilar fractures, and 15 were subtrochanteric fractures. The average time until the operation was 6.09 days. 20 of our patients (9.5%) died in the first month, 53 (25.1%) died in the first 6 months, and 87 (41.2%) died in the first 1 year. There were 116 (55%) patients with an SVC score is 0 and 95 (45%) patients with an SVC score is 1 and above. In this study, the factors affecting the first month mortality were found to be less than 60 minutes of surgery and supplying of erythrocyte suspension to the patient before surgery. The effect of SVCS is 1 and above and the presence of dementia in patients on mortality in the first 6 months were found to be statistically significant. Factors affecting mortality in the first 12 months are; SVCS is 1 and above, presence of dementia, age, use of short (160 mm) PFNA, and preoperative hospitalization of more than 6 days.