Porselen lamina veneerlerin klinik performanslarının retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the clinical performances of porcelain laminate veneers
  1. Tez No: 727401
  2. Yazar: GÜLNAZ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde dental materyallerin ve yeni teknolojilerin gelişimi ile estetik diş hekimliği kavramı yaygınlaşmaktadır. Porselen lamina veneer restorasyonlar özellikle estetik alandaki renklenme, çapraşıklık ve şekil bozukluğu, dental mine deformasyonuna eşlik eden dişeti çekilmesi ve konservatif tedavinin etkisiz kaldığı durumlar buna bağlı aşırı hassasiyet gibi sorunların, mevcut dişlerinden mümkün olan en az miktarda madde kaldırılarak tedavi edilmesi esasına dayanmaktadır. 1 yıldan 11 yıla kadar 181 adet porselen lamina veneer restorasyon klinik olarak retrospektif şekilde takip edildi. 24 hastanın final restorasyon hasta memnuniyeti, bruksizm, deep-bite, gingivektomi ilişkisi, modifiye USPHS kriterlerinde mevcut olan parametrelerin zamana bağlı değişimi, sigara, çay- kahve tüketimi-renklenme ilişkisi, preparasyon tipi-restorasyon kırığı, zamana bağlı sağ kalım oranı, bruksizm-restorasyon kırığı, sekonder çürük gelişimi ve oklüzal basınç dağılımının dijital ölçümü ile alınan değerlerin tümünün takibi yapıldı ve kaydedildi. Araştırmamızda ön bölge, sağ ve sol segmentlerin basınç değerlerindeki değişikliklerin restorasyon kırığına bir etkisinin olmadığı, bruksizm, gingevektomi, deep-bite faktörlerinin hasta memnuniyetine bir etkisinin olmadığı gözlemlendi. PLV'lerin sağ kalım oranı %98,3 olarak tespit edildi. Sigara kullanımının marjinal renklenmede etkili olduğu gözlemlendi. Hasta memnuniyeti %100 olarak belirlendi. Porselen lamina veneer restorasyonlarda doğru endikasyon, doğru hasta seçimi, hekim uzmanlığı, bilgi beceri ve tecrübesi, materyal seçimi ve materyallerin gelişiminin PLV başarısında temel kriterler olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The concept of aesthetic becomes common due to s development of dental materials and new technologies, nowadays. Porcelain laminate veneer restorations are based on the treatment of problems such as discoloration, crowding and deformity in the aesthetic area, gingival recession accompanying dental enamel deformation, and hypersensitivity related to cases where conservative treatment is ineffective, by removing the least amount of material from existing teeth. 181 porcelain lamina veneer restorations from 1 to 11 years were followed up clinically retrospectively. Final restoration patient pleasure, bruxism, deep-bite, gingivectomy, time-dependent change of parameters available in modified USPHS criteria, relationship between smoking, tea-coffee consumption-coloring, preparation type-restoration fracture, time-dependent survival rates were followed and recorded. The results showed that pressure changes in anterior, right and left region had no effect on restoration failure. Also bruxism,gingivectomy, deep-bite had no effect on patient's pleasure. Our study Showed that the changes in the pressure values of the anterior region, right and left segments did not have an effect on the restoration fracture. The survival rate of PLVs was 98.3%. It was observed that smoking was effective in marginal coloration. Patient pleasure was determined as 100%. Correct indication, correct patient choic, dentist's speciality, knowledge, skills, experience, appropriate material choice and development of materials are quitely basic criteria on success of PLV restoration.