Kanserli hastalarda c-reaktif protein ve prokalsitoninin sepsisi predikte etmedeki öneminin araştırılması
Investigation of the importance of C-reactive protein and procalcitonin in predicting sepsis in cancer patients
  1. Tez No: 727400
  2. Yazar: SEDANUR OĞUZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kanser hastalarında; enfeksiyonu teşhis etmek için C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) değerlerinin kullanılması genellikle zordur, çünkü altta yatan malignite de hepatositlerdeki CRP üretimini ve nöroendokrin hücrelerdeki PCT üretimini indükleyebilmektedir. Bu çalışmada kanserli hastalarda serum CRP ve PCT düzeylerinin, bakteriyemi ve sepsisi öngörmedeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı servisinde 1 Ağustos 2016 - 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında yatmış, bu yatışları sırasında CRP ve PCT düzeyine bakılmış, kanser tanılı 588 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Klinik ile inflamatuar belirteçler (CRP ve PCT değerleri) arasındaki ilişki ve bu parametrelerin sağkalım süreleri üzerindeki etkisi incelendi. Çalışmaya alınan 588 hastanın 385'i erkek, 203'ü kadındı.
Özet (Çeviri)
The use of C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) values to determine an infection in cancer patients is often tough because the underlying malignancy can also induce CRP production in hepatocytes and PCT production in neuroendocrine cells. In this study, it was aimed to investigate the effect of serum CRP and PCT levels in predicting bacteremia and sepsis in cancer patients. Files of 588 patients diagnosed with cancer whose CRP and PCT levels were analyzed during their hospitalizations period were investigated at Medical Oncology Department of Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Hospital between August 1, 2016 and August 1, 2019. The relationship between clinical and inflammatory markers (CRP and PCT values) and the effect of these parameters on survival times were investigated. Of the 508 patients included in the study, 385 were male and 203 were female.