Aktif tedavi alan farklı evrelerdeki onkoloji hastlarında glim kriterlerine göre malnütrisyonun değerlendirilmesi
Evaluation of malnutrition according to glim criteria in oncology patients at different stages receiving active treatment
- Tez No: 727515
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanser oluştuğu bölgeyi doğrudan etkileyen ve metastaz yapabilen, ilerleyen zamanlarda ise organ kaybına yol açabilen sistemik bir hastalıktır. Kanser hastalarının sağ kalım ve yaşam kalitelerini etkileyen tedavilerin yan etkileri, beslenme bozukluğuna yol açabilmektedir. Yapılan bu araştırmada, kanser tanısı almış, farklı evrelerde olan bireylerin, Malnütrisyon Konusunda Küresel Liderlik Girişimi (GLİM) kriterlerine göre değerlendirilip, malnütrisyon varlığının saptanması amaçlanmıştır. Bu araştırma İstanbul Avrasya Hastanesine Onkoloji Bölümüne başvuran ve tedavi gören, gönüllü 40 bireye (13 Erkek, 27 Kadın) ait veriler ile gerçekleştirilmiş olup, bireylerin demografik özellikleri, beslenme durumları sorgulanmış, Nutritionday, Nutrition Risk Screening-2002 (NRS-2002) tarama testleri ve yöntemleri uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve bazı biyokimyasal bulguları saptanmıştır. Ortalama yaş kadınlarda 55,5±13,4 yıl ve erkeklerde 58,2±9,8 yıldır. Kadınlarda gözlenen kanser türleri açısından, %44,4 'ü meme, %18,5'u akciğer ve over, %7,4'ü rektum, %3,7'si kolon, mide ve pankreas kanseridir. Erkek bireylerde ise, %53,8'i akciğer, %15,4'ü rektum ve %15,4 'ü kolon kanseri, %7,7 'si mide ve meme kanseri görülmektedir. GLİM kriterlerine göre, en düşük malnütrisyon riski %6,3 ile kanserin 1'nci evresinde görüldüğü, en yüksek risk ise evre 3 %32,3 ile ve %29,15 ile metastazı olan kanserli bireylerde görülmüştür. Ayrıca, NRS-2002 skor ortalaması 2,12±0,33 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer is a systemic disease that directly affects the area where it occurs, can metastasize, and can lead to organ loss in the future. The side effects of treatments that affect the survival and quality of life of cancer patients can lead to malnutrition. In this study, it was aimed to determine the presence of malnutrition by evaluating individuals diagnosed with cancer and at different stages according to the criteria of the Global Leadership Initiative on Malnutrition (GLIM). This research was carried out with the data of 40 volunteers (13 Male, 27 Female) who applied to the Oncology Department of Istanbul Avrasya Hospital and were treated, and the demographic characteristics and nutritional status of the individuals were questioned. Nutritionday, Nutrition Risk Screening-2002 (NRS-2002) screening tests were carried out. And methods were applied, anthropometric measurements were taken and some biochemical findings were determined.The mean age was 55.5±13.4years for women and 58.2±9.8 years for men. In terms of cancer types observed in women, 44.4% breast, 18.5% lung and ovary, 7.4% rectum, %3,7 of them are colon, stomach and pancreatic cancers. In male individuals, 53.8% lung cancer, 15.4% rectum and 15.4% colon cancer, % 7.7 of them are stomach and breast cancer.According to the GLIM criteria, the lowest risk of malnutrition is 6.3% in the 1st stage of cancer, the highest risk is stage 3 with 32.3% and 29.15% have been observed in individuals with cancer with metastases.n addition, the mean NRS-2002 level was found to be 2.12±0.33.