Sağlık çalışanlarının COVID-19 korkusu ile sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişki: Mersin ili örneği
The relationship between the fear of COVID-19 and constant anxiety levels of health workers: The case of Mersin
- Tez No: 727516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, sağlık çalışanlarının koronavirüs korkusu ve sürekli kaygı düzeylerinin sosyo-demografiközellikler ve koronavirüs pandemisi ile ilgili değişkenlere göre incelenmesi ve koronavirüs korkusu ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür.Araştırma Mersin ili merkez ilçelerinde (Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Akdeniz) çeşitli sağlık kuruluşlarında çalışan 380 sağlık çalışanının katılımı ile kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada genel tarama modelleri içersinde yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup verilerin toplanmasında ise tarama modellerinden sıklıkla kullanılan anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri“Koronavirüs Korkusu Ölçeği”ve“Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılarak,forms.google.com üzerinden“Google documents”aracılığı ile onlinetoplanmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının koronavirüs korku düzeyi“orta”, sürekli kaygı düzeyleri ise“düşük”olarak bulunmuştur. Araştırmada sağlık çalışanlarında koronavirüs korkusuve sürekli kaygı düzeylerinin çeşitli sosyo-demografik değişkenlere göre farklılıkgösterdiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının koronavirüs korku düzeyleri ile sürekli kaygı düzeyi arasında ilişki belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for the purpose of examining health workers' coronavirus fear and persistent anxiety levels based on variables related to socio-demographics and coronavirus pandemic, and determining the association between coronavirus fear and persistent anxiety levels. The research was conducted using the snowball sampling method with the participation of 380 health workers working in various health institutions in the central districts of Mersin province (Mezitli, Yenişehir, Tarsus, Akdeniz). The study used the relational scanning model included within the general scanning models, while the survey technique often used from scanning models was used to collect data. Research data were collected online using“Coronavirus Fear Scale”and“Persistent Anxiety Inventory”through“Google documents”through forms.google.com. As a result of the research, the coronavirus fear level of healthcare workers was found to be“moderate,”while persistent anxiety levels were found to be“low.”The study found that coronavirus fear and persistent anxiety levels in health care workers differed based on various socio-demographic variables. As a result of the research, the association between coronavirus fear levels of healthcare workers and persistent anxiety level was not determined.