COVID-19 tanılı hastalara bakım veren hemşirelerin kriz yönetim ve problem çözme becerilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of crisis management and problem-solving skills of nurses caring for patients with a COVID-19 diagnosis
- Tez No: 727544
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu kesitsel tanımlayıcı çalışmanın amacı Covid 19 tanılı hastalara bakım veren hemşirelerin kriz yönetim ve problem çözme becerilerinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Ankara Şehir Hastanesinde Şubat 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında Covid 19 tanılı hastalarına bakım veren hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine; araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 132 hemşire alınmıştır. Veriler 'Birey Tanıtım Formu', 'Kriz Yönetim Ölçeği'(KYÖ), 'Problem Çözme Envanteri (PÇE)' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü (One Way-ANOVA) Varyans Analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Post-Hoc test Bonferroni testi ve Sperman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda; hemşirelerin yaş ortalaması 27,73±4,78 ve %78,8'i 21-30 yaş aralığında, %75'i kadın, %90,9'unun lisans ve üzeri eğitim aldığı, %31,1'inin evli olduğu, %74,2'sine kriz yönetimi hakkında bilgilendirme yapıldığı bulunmuştur. Hemşirelerin KYÖ toplam puan ortalaması 3,75±0,442, PÇE toplam puan ortalaması 86,32 ±24,420 olup kriz yönetimlerinin iyi düzeyde ve problem çözme becerilerinin ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this cross-sectional descriptive study is to investigate the crisis management and problem-solving skills of nurses who care for patients with a diagnosis of Covid 19. The population of the study consisted of nurses who provided care to patients diagnosed with Covid 19 between February 2021 and December 2021 in Ankara City Hospital. A total of 132 individuals suitable for the inclusion criteria of the study participated in it. The data of the study was collected using the 'Personal Information Form', 'Crisis Management Scale', and 'Problem Solving Inventory'. For the evaluation of the data, t test and One Way-Anova Analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, post-Hoc test Bonferroni test and Sperman Correlation analysis were used in independent groups. In our study, the mean age of the nurses was 27,73±4,78, and 78.8% of them were between the ages of 21 and 30, 75% of them are women, 90.9% of them have an undergraduate degree or above, 31.1% of them are married, and 74.2% of them were informed about crisis management.