Astımlı erişkinlerde üst ekstremite esneklik, endurans ve fonksiyonelliğin değerlendirilmesi
Evaluation of upper extremity flexibility, endurance and functionality in adults with asthma
  1. Tez No: 727644
  2. Yazar: SEDA DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, astım tanılı erişkin hastaların üst ekstremite esneklik, endurans ve fonksiyonelliklerini değerlendirmek ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini hastanenin Göğüs Hastalıkları Servisine başvurup astım tanısı alan hastalar oluşturdu. Çalışmaya astım tanılı 25 hasta ve 25 sağlıklı birey dahil edildi. Üst ekstremite esneklikleri, mezura ve gonyometre ölçümü ile, enduransları Eurofit Test Bataryası Disklere Dokunma Testi kullanılarak, fonskiyonellikleri ise Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ile değerlendirildi. Verilerin istatiksel analizinde IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanıldı. Yapılan analizler sonucunda astım tanılı hastalar ile kontrol grubunun; demografik özellikleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to assess the flexibility, endurance and functionality of patients with asthma and compare these patients with a healthy group of people. The population in the study was chosen with the patients who applied to Pulmonary (Chest) Diseases Service and diagnosed as asthma patients. The study included 25 patients with asthma diagnosis and 25 healthy people. Upper extremity flexibilities were evaluated by measuring tape and goniometer, endurance by Eurofit Test Battery Disc Touching Test and functionalities by Arm, Should and Hand Problems Questionnaire (DASH). In the statistical analyses of the data collected, IBM SPSS Statistics 23 package programme was used. In the consequences of the analyses, demographical features of asthma patients and control group were similar (p>0,05).