Rehabilitasyon programı ile birlikte uygulanan dinamik® bantlama ve kinezyo® bantlamanın semptomatik rotator kılıf tendinopatili hastalarda etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of dynamic® tape and kinesio® tape applied with rehabilitation program in patients with symptomatic rotator cuff tendinopathy
- Tez No: 727645
- Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma rotator kılıf tendinopati (RKT)'li hastalarda rehabilitasyon programına ek olarak uygulanan dinamik bantlama (DBG) ve kinezyo bantlamanın (KBG) anlık etkisini ve tedavi sonrası etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğe başvuran, RKT tanısı alan, 18-65 yaş aralığındaki 48 hasta dahil edildi. Hastalar DBG (n=16), KBG (n=16) ve kontrol grubu (KG, n=16) olarak üç gruba ayrıldı. Her üç gruba 6 hafta süre ile rehabilitasyon programı uygulandı; DBG'ye rehabilitasyona ek olarak dinamik bantlama®, KBG'ye ek olarak kinezyo bantlama® uygulandı. Değerlendirmeler tedavinin başında (T0), bantlama yapıldıktan hemen sonra (T1) ve tedavinin sonunda (T6) gerçekleştirildi. Birincil sonuç ölçümü Akromiohumeral mesafe (AHM, ultrason), ikincil sonuç ölçümleri ise ağrı şiddeti (Numerik Derecelendirme Skalası), eklem hareket açıklığı (standart gonyometre), propriosepsiyon duyusu (Baseline marka dijital inklinometre), skapular diskinezisi (gözlemsel skapular diskinezi testi), fonksiyonel performans düzeyi (Zamanlı Fonksiyonel Kol ve Omuz Testi), disabilite düzeyi (Kol, Omuz ve El Yaralanmaları Anketi), yaşam kalitesi etkilenimi (Western Ontario Rotator Kılıf İndeksi) ve tedavi memnuniyeti (Numerik Derecelendirme Skalası) idi. Değerlendirme sonucunda bantlama sonrası anlık AHM değişiminde dinamik bantlama grubu lehine anlamlı fark varken (p0,05). Tedavi sonrasında ise tüm değerlendirme parametrelerinde gruplar arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the immediate effect and post-treatment effects of dynamic taping (DTG) and kinesio taping (KTG) applied in addition to the rehabilitation program in patients with rotator cuff tendinopathy (RCT). The study included 48 patients between the ages of 18-65, who were diagnosed with RCT and applied to the Muğla Training and Research Hospital Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinic. The patients were divided into three groups as DTG (n=16), KTG (n=16) and control group (CG, n=16). Rehabilitation program was applied to all three groups for 6 weeks; Dynamic taping was applied to DTG in addition to rehabilitation, and kinesio taping was applied to KTG in addition to rehabilitation. Evaluations were performed at the beginning of treatment (T0), immediately after taping (T1), and at the end of treatment (T6). Primer outcome was Acromiohumeral distance (AHD, ultrasound); seconder outcomes were pain intensity (Numeric Rating Scale), range of motion (standard goniometer), sense of proprioception (Baseline digital inclinometer), scapula dyskinesia (observational scapular dyskinesia test), functional performance level (Timed Functional Arm and Shoulder Test), disability level (Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire), quality of life (Western Ontario Rotator Cuff Index), and treatment satisfaction (Numeric Rating Scale). As a result of the evaluation, while there was a significant difference in favour of the DTG in the immediate AHD change after taping (p0.05). After the treatment, there was no difference between the groups in all evaluation parameters (p>0.05).