Tehlikeli atık yönetiminde ara depolama tesislerinin işlevinin değerlendirilmesi
Assessment of the function of interim storage facilities in hazardous waste management
  1. Tez No: 727721
  2. Yazar: BERİL AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH KAMİL SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; endüstrilerden kaynaklanan tehlikeli atıkların yönetiminde bir ara depolama tesisinin verileri ele alınmıştır. Çalışma kapsamında tehlikeli atıkların oluştuğu sektörler, atık miktarları ve maliyetleri, ülkemizin sanayi olarak yoğun kentlerinden biri olan Bursa'daki bir ara depolama tesisi verilerine dayanılarak ele alınmıştır. Atık üreticileri birçok farklı atık bertaraf ve geri kazanım firması ile anlaşmak yerine tek bir firma ile atık yönetimlerini devam ettirmek istemektedir. Bu da çevresel olarak ekolojik ayak izi ve her sevkiyatta ayrı araçlarda oluşacak emisyon miktarını azaltmakta ve bununla birlikte atık üreticisi atık taşıma esnasında uzak lokasyonlardaki taşıma riskini azaltmakta ve olası çevre kazalarının önüne geçmektedir. Atık ara depolama tesisinde ağırlıklı olarak öne çıkan başlıca kodlar; tüm sektörler için evrensel bir atık kodu olan 150202 Bursa'daki üretim sektörünün niteliği dikkate alınarak otomotiv sektöründen oluşan 120109 ve 080111 kodlu atıkların öne çıktığı bilgisi sağlanmıştır. Tekstil sektöründen kaynaklı kontamine olmuş ambalajları ifade eden 150110 atık kodlu ve endüstriyel atık suyun arıtılmasından kaynaklı 190813 atık kodlu tehlikeli atık çamurlarının da önemli bir kütle oluşturduğu görülmüştür. Bursa'da bulunan başlıca ara depolama firmalarının kendi aralarında anlaşmaya vardığı, atık maliyetlerini eşdeğer seyirlere çekerek rekabet düzeyini en aza indirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. 2022 yılı itibariyle yapılan petrol zamları sonrasında nakliye bedellerindeki artış ile atık ara depolama maliyetleri arasında doğrusal bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kentlerin ve işletmelerin tehlikeli atık nitelik ve niceliklerinin belirlenmesinde ara depolama tesis verilerinin önemli vir veri kaynağı olarak kullanılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; The data of an intermediate storage facility in the management of hazardous wastes originating from industries are discussed. Within the scope of the study, the sectors in which hazardous wastes are generated, the amount of waste and their costs are discussed based on the data of an intermediate storage facility in Bursa, which is one of the industrially dense cities of our country. Instead of making agreements with many different waste disposal and recycling companies, waste producers want to continue their waste management with a single company. This, in turn, reduces the ecological footprint and the amount of emissions that will occur in separate vehicles in each shipment, and also reduces the risk of transportation in remote locations during the transportation of waste-generating waste and prevents possible environmental accidents. The main codes that stand out in the waste interim storage facility are; Considering the nature of the production sector in Bursa, 15 02 02, which is a universal waste code for all sectors, it has been informed that the wastes with the codes 12 01 09 and 08 01 11 from the automotive sector stand out. It has been observed that the hazardous waste sludge with the waste code 150110, which refers to the contaminated packaging originating from the textile industry, and the waste code 19 08 13, originating from the treatment of industrial waste water, also form a significant mass. It has been concluded that the main interim storage companies in Bursa have come to an agreement among themselves, and they have minimized the level of competition by bringing their waste costs to equivalent courses. It has been determined that there is a linear relationship between the transportation costs and the waste interim storage costs, after the oil price hikes as of 2022. It is thought that the data obtained from the interim storage facility should be used in determining the quality and quantity of hazardous waste in cities and enterprises.