Women's parliamentary representation in Poland, Hungary, and Czechia: The role of women's mobilization on representational gains
Polonya, Macaristan ve Çekya'da kadınların parlementer temsili: Kadın hareketinin siyasi temsil kazanımlarımlarındaki rolü
- Tez No: 727747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kadınların parlamenter temsili Polonya ve Çekya'da artarken Macaristan'da neden artmıyor? Orta ve Doğu Avrupa'da son 30 yıldır gerçekleşen demokratik seçimler Polonya ve Çekya parlamentosunda ortalama %16 kadın milletvekili üretirken, Macaristan'da ortalama %9,4 kadın milletvekili üretti. Son seçimlere göre, kadın temsilciler Polonya'da parlamentonun %22,5'i ve Çekya'da %28,7'sini oluştururken, Macaristan parlamentosundaki kadın temsilci oranı yalnızca % 12'dir. Bu araştırma, En Benzer Sistem Tasarımına dayanarak bu varyasyonun nedenlerini araştırmaktadır. İlk olarak dört potansiyel teorinin gözlemlenebilir sonuçlarını test etmek için süreç izleme ve istatistiksel analizler yürütüyorum. Bu teoriler, seçim sistemi, sağcı hükümet, geleneksel toplumsal cinsiyet tutumları ve kadınların siyasete daha az ilgi duymasıdır. Önce, bahsedilen dört teorinin Macar parlamentosundaki kadın temsilcilerin durağan oranını yeterince açıklamadığını gösteriyorum. Daha sonra, Polonya ve Çekya'da kadınların parlamento temsilinde önemli bir artışa yol açan süreçleri karşılaştırmalı olarak analiz ederek, parlamento içindeki ve dışındaki kadın seferberliğinin bu temsili kazanımları açıkladığını buluyorum. Macaristan'da kadın milletvekillerinin kadınların siyasi temsilini artırmaya yönelik partiler üstü koalisyon kurmakta başarısız olduğuna ve Macar kadın sivil toplum örgütleri için siyasi temsilin öncelikli bir konu olmadığına dair kanıtlar sunuyorum.
Özet (Çeviri)
Why does women's parliamentary representation have been increasing in Poland and Czechia, and not in Hungary? The average percentage of women in three decades of democratically elected parliaments is 16% in Poland and Czechia, while the average is 9,4% in Hungary. Currently, 22,5% and 28,7% of MPs are women in Polish and Czech (lower) parliaments, and only 12% of MPs are women in Hungary. Based on a Most Similar Systems Design, this research investigates the causes of this variation. I first conduct process tracing and statistical analysis to test the observable implications of four potential theories: electoral system, right-wing government, traditional gender attitudes, and women's lower interest in politics. I suggest that these theories do not adequately explain stagnant levels of women in Hungarian parliament. Then, by comparatively analyzing the processes that lead to a substantive increase in women's parliamentary representation in Poland (2001 and 2011) and Czechia (1996 and 2010), I find that women's mobilization within and outside of the parliament for more representation explain these representational gains. I present evidence that in Hungary, women MPs' parliamentary activism for more representation has not been prominent, and women's political representation has not been a prioritized issue for women's civil society organizations.