Tedarikçi seçiminin nihai ürün kalitesi üzerindeki etkilerinin yapısal eşitlik modeli ile analizi
Impact of supplier selection on final product quality: A structural equation modeling analysis
  1. Tez No: 727762
  2. Yazar: ŞULE AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ULUSKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı tedarikçi seçim kriterlerinin nihai ürün kalitesi üzerindeki görünen ve görünmeyen etkilerini ortaya çıkarmaktır. Tedarikçi seçim kriterlerinin oluşturulabilmesi için öncelikle çeşitli sektörlere 52 adet ifade içeren bir anket uygulanmıştır. Toplanan verilere açıklayıcı faktör analizi uygulanmış ve tedarikçi seçiminin temelinde yatan 6 adet faktör elde edilmiştir. Elde edilen faktörlerin nihai ürün kalitesi üzerindeki etkilerinin belirlenebilmesi için bir yapısal eşitlik modeli önerilmiştir. Yapısal eşitlik modeli analizi sonucunda çalışmada önerilmiş olan modelin uyum indekslerine göre uygun bir model olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlara göre tedarikçi seçim kriterlerinden tedarikçi kalitesi ve teslimat kriterleri nihai ürün kalitesine direkt olarak etki ederken fiyatlandırma politikası ve tedarikçinin iş birliğine yatkınlığı ve sorumluluğu ise dolaylı yoldan etki etmektedir. Bu çalışma nihai ürün kalitesinin tedarikçi firmanın seçiminden itibaren etki altında kaldığını kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the visible and invisible effects of supplier selection criteria on the final product quality. In order to establish supplier selection criteria, a questionnaire containing 52 statements was applied to various sectors. Explanatory factor analysis was applied to the collected data and 6 factors underlying the supplier selection were obtained. A structural equation model has been proposed to determine the effects of the obtained factors on the final product quality. As a result of the structural equation model analysis, it was determined that the model proposed in the study was a suitable model according to the fit indices. According to the results, supplier quality and delivery criteria, which are among the supplier selection criteria, directly affect the quality of the final product, while pricing policy and the supplier's tendency to cooperate and responsibility indirectly. This study proved that the quality of the final product is influenced by the selection of the supplier company.