Arnavutluk'taki bir şirketin çalışanlarının ve yöneticilerinin farklılık yönetimi uygulamalarını değerlendirmesi
Evaluation of employees and managers of a company in Albania about diversity management practices
- Tez No: 727763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM MAYATÜRK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Küreselleşen dünyanın artan rekabet ortamında farklılık yönetimi uygulamalarını ve politikalarını benimseyen örgütler önemli bir fayda sağlamaktadır. Bu doğrultuda söz konusu çalışmada da iş gücü farklılıklarına yönelik bakış açısını, bu konuda uygulanan politika ve faaliyetleri, bu uygulamaların nedenlerini ve süreçte karşılaşılan zorlukları, bu hususta elde edilen fayda ve maliyetleri saptamak amaçlanmaktadır. Tez çalışmasında anket ve mülakat ile veri toplanmıştır. Anket verileri, Arnavutluk'ta telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin 82 çalışanından; mülakat verileri ise, aynı işletmenin İnsan Kaynakları yöneticisi ile yapılan görüşmeden elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; söz konusu işletmenin yönetiminin iş gücü farklılıklarına olumlu bir bakış açısı olduğu düşünülmekte, etik kaygılar ve örgüt performansının artması amaçlarıyla uygulanan farklılık yönetimi politikalarında cinsiyet, engellilik ve yaş boyutlarına öncelik verilmekte ve bu politikalar aracılığı ile yatırımcıların ilgisinin çekildiği ve kurum itibarının geliştiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations that adopt diversity management practices and policies in the increasingly competitive environment of the globalizing world provide a significant benefit. In this direction, it is aimed to determine the perspective on workforce differences, the policies and activities applied in this regard, the reasons for these practices and the difficulties encountered in the process, and the benefits and costs obtained in this regard in the study. In the thesis study, data were collected by questionnaire and interview. Survey data is from 82 employees of an enterprise operating in the telecommunications sector in Albania, and also, the interview data were obtained from the interview with the Human Resources manager of the same company. According to the research findings, it is thought that the management of the business in question has a positive perspective on workforce diversity. Additionally, dimensions of gender, disability and age are given priority in the diversity management policies implemented for ethical concerns and increasing organizational performance. Also, it is thought that investors' attention is attracted and corporate reputation is improved through these policies.