Fikrî haklar bağlamında internet sitelerinin ve web sayfalarının eser niteliği
Websites and web pages as original works within the context of the intellectual property rights
- Tez No: 727785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK PARLAK BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İnternet sitelerinin ve web sayfalarının oluşturulması, belirli bir emek ve zaman gerektirmektedir. Ayrıca, bir bütün olarak internet siteleri, önemli bir ekonomik değeri ihtiva etmektedir. Bu bağlamda, internet sitelerinin ve web sayfalarının hukuki korumaya tabi tutulması, bilgi ve teknoloji çağının bir gerekliliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz de çalışmamızda, fikrî haklar bağlamında internet sitelerinin ve web sayfalarının eser niteliği konusunu ele aldık. Çalışmamızın birinci bölümünde, internetin kısa tarihçesini ve teknik altyapısını inceleyip, internet siteleriyle ve web sayfalarıyla ilgili genel bilgiler verdik. Böylece, internet sitelerinin ve web sayfalarının doğru bir şekilde değerlendirilmesine yönelik temel bir anlayış oluşturmaya çalıştık. Çalışmamızın ikinci bölümünde, internet sitelerinin ve web sayfalarının hukuki korumaya tabi tutulmasıyla ilgili daha sonraki kısımlarda yapacağımız açıklamalara temel teşkil etmesi açısından, telif hakkı, telif hakkı korumasına tabi olma şartları, eser sahibi ve eser sahibinin hakları hakkında açıklamalarda bulunduk. İnternet sitelerinin ve web sayfalarının hukuken korunmasında uygulanacak olan rejim ve kurallarla ilgili ortaya atılan en kapsamlı öneri, bunların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu anlamında, eser sayılmalarına yöneliktir. Biz de çalışmamızın üçüncü bölümünde, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu esas alarak, internet sitelerinin ve web sayfalarının telif hakkı korumasından yararlanmasıyla ilgili açıklamalarımızı gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
Creating websites and web pages requires a certain amount of effort and time. In addition, websites as a whole hold a significant economic value. In this context, subjecting websites and web pages to legal protection emerges as a necessity of the information and technology age. In our study, we discussed websites and web pages as original works within the context of the intellectual property rights. In the first part of our study, we examined the brief history and technical infrastructure of the internet and gave general information about websites and web pages. Thus, we tried to establish a basic understanding of how to evaluate websites and web pages accurately. In the second part of our study, we have made explanations about copyright, the conditions for being subject to copyright protection, authorship and the rights of the author, in order to form a basis for the explanations that we will make in the next sections about the legal protection of websites and web pages. The most comprehensive proposal made on the regime and rules to be applied in the legal protection of websites and web pages is for them to be considered works within the meaning of Law on Intellectual and Artistic Works (Law No. 5846). In the third part of our work, we made our statements about the copyright protection of websites and web pages, based on the Law on Intellectual and Artistic Works (Law No. 5846).