In silico analyses of gene families involved in xyloglucan synthesis in barley (Hordeum vulgare L.)
Arpada (Hordeum vulgare L.) ksiloglukan sentezinde rol alan gen aileleri üzerine in siliko çalışmalar
  1. Tez No: 727837
  2. Yazar: VEDAT CENK GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREW JOHN HARVEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Arpa, antik zamanlardan beri her dönemde ekilip biçilen en önemli bitkilerden bir tahıldır. Günümüzde en çok üretilen ekinlerde beşinci sırada yer almaktadır. Ekonomik öneminden ötürü, arpa birçok çalışmada ve bilmsel araştırmada tetkik edilmiş ve araştırma konusu olmuştur. Ksiloglukan (XyG) arpa hücre duvarlarının önemli bir bileşeni olup, hücre büyümesi sürecinde de yer almaktadır. XyG omurgası selüloz sentaz-benzer C enzimleri tarafından sentezlenirken, ksiloglukan ksilosil transferaz (XXT) tarafından gerçekleştrilen ksilosil eklenmesi en çok görülen yan zincir yapısıdır. Ksiloglukan galaktosil transferaz (XGT), ksiloglukan o-asetil transferaz (O-AcT), ve fukosil transferaz (FUT) gibi enzimlerin katalitik aktiviteleriyle birçok farklı yan zincir örüntüleri ksiloglukan yapısında gözlenebilir. Bugüne kadar, hiçbir bitkide ksiloglukan sentezinde görev alan genleri sistematik olarak inceleyen bir çalışma literatürde bulunmamaktadır. Bu çalışma, arpada farklı XyG sentezine dahil olan farklı gen ailelerinin in siliko analizini amaçlamıştır. Arpada birçok farklı polisakkarit mevcut olmasından dolayı, ikincil hedef olarak XyG sentezinde görev alan en olası aday genleri belirlemek amacıyla bu genlerin ortak ifade paternlerinin belirlenmesi olmuştur. Bu çalışmada CSLC, XXT, XGT, O-Act ve FUT gen grupları üzerinde çalışılmıştır. Protein dizi karşılaştırmaları ve filogenetik ağaçlar her grup arasındaki yakınlık seviyesini belirlemede kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, halka açık bir RNA sekans verisinden FPKM değerleri hesaplanarak ekspresyon seviyeleri araştırılmıştır. Değerler Pearson Korelasyonuna dayanarak incelenip, her bir gen için ortak ekspresyon seviyeleri bulunmuştur. Ksiloglukan yapısının CSLC enzimlerinin ksiloglukan yapısına ötürü, analiz bu genlerin ortak ekspresyonuna odaklanılmıştır. HvCSLC3 geni ve birçok farklı XXT, XGT, O-AcT, ve şaşırtıcı bir biçimde, birkaç FUT ile görece en yüksek korelasyon değerlerini göstermiştir. Çalışılan genler arasında 4-6 haftalık arpa bitkilerinden alınan dokulardan en yüksek FPKM değerleri elde edilmiştir ve bu zaman aralığında ksiloglukana olan ihtiyaç arpada artmış olabilir. Bu çalışma, ileride arpadaki XyG biyosentezi üzerine yapılacak araştırmalara ve çalışmalara öncülük edecektir ve sadece mRNA/protein seviyesinde değil, ayrıca polisakkarit/karbonhidrat seviyesinde ve yapısal analizlerle de incelenmesinin önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Barley (Hordeum vulgare L.) is a cereal that has always been one of the key plants to cultivate since ancient times. Today, it is the fifth most produced crop in the world. Because of its economic importance, barley has been investigated in many studies and scientific works. Xyloglucans (XyGs) is an important component of barley cell walls, and is involved in the process of cell growth. The backbone of XyGs is synthesized by cellulose synthase-like C (CSLC) enzymes, whilst xylosyl substitution, added by xyloglucan xylosyl transferases (XXT) is the most common side chain. Many different sidechains patterns have been observed on xyloglucan, which are added through the catalytic activities of enzymes such as xyloglucan galactosyl transferase (XGT), xyloglucan o-acetyl transferase (O-AcT), and fucosyl transferase (FUT) transferase. To date, they are not any publications that have systematically investigated all the genes involved in XyG synthesis, in any plant. This study aimed to analyze, at the in silico level, the gene families that are involved in XyG synthesis in barley. Since there are many different polysaccharides present in barley, the second goal was to determine the co-expression patterns of all these genes, in order to find the most likely candidates involved in XyG synthesis. For this study, five different gene groups, CSLC, XXT, XGT, O-AcT, and FUT were investigated. Protein sequence alignments and phylogenetic trees were used to determine the level of relatedness within each group. In addition, their expression levels were investigated using public RNA-seq data, with calculations of their FPKM values. Values were analyzed using Pearson Correlation to find co-expression levels between each of the genes. Since CSLC enzymes are crucial to xyloglucan structure, the analysis focused onto co-expression with these genes. HvCSLC3 in particular showed the highest number of correlating genes, including XXTs, XGTs, O-AcTs, and somewhat surprisingly, several FUTs. Tissues from 4-6 weeks barley plants generally gave higher FPKM values for the studied genes, so the need for xyloglucan might be increase at that time interval in barley. This study should lead to further investigations into the biosynthesis of XyG in barley, not only at mRNA/protein levels, but also in polysaccharide/carbohydrate levels and fine structural analyses.