Karpal tünel sendromu olan bireylerde üst ekstremite duyu ve motor fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of upper extremity sensory and motor functions in individuals with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 727838
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN, PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Karpal Tünel Sendromu (KTS) olan bireylerde üst ekstremite duyu ve motor fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne KTS tanısı ile başvuran 132 birey oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formunda yer alan sorulara verilen cevaplardan ve hasta dosyalarından elde edilerek toplandı. Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi (Q-DASH); üst ekstremitenin fonksiyonel problemlerini, Tinnel ve Phalen Testi; KTS'nin değerlendirilmesi, İki Nokta Diskiriminasyon Testi; statik ve dinamik duyu, Normal Eklem Hareket Açıklığının (NEH) Değerlendirilmesi; eklem hareket açıklığının, Görsel Analog Skalası (GAS); sayısal olarak ölçülemeyen bazı değerleri, Tahta Kutu ve Blok Testi (TKBT); el becerisi, ağrı eşiği ise Ağrı Eşiği ve Tolerans Ölçümü ile değerlendirildi. Verilerin istatiksel analizinde IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate upper extremity and motor functions in indiviuals with Carpal Tunnel Syndrome (CTS). The population of the study consisted of individuals who applied to the Physiotherapy and Rehabilitation Department of Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Traning and Research Hospital with the diagnosis of CTS. 132 individuals diagnosed with CTS were included in the study. The date were collected from the answers given to the questions in the demographic information from prepared by the researcher and from the patient files. Quick Questionnaire for Arm, Shoulder and Hand Problems of the upper extremity, Tinnel and Phalen Test; evaluotion of CTS, Two-Point Discrimination Test; static and dynamic sense, Evaluation of Normal Joint Range of Motion (ROM); Visual Analog Scale (Ertekin & Hastalıklar) of joint range of motion some values that cannot be measured numerically, Box and Block Test (BBT); manuel dexterity, and pain threshold were evaluated objectively with Pain Threshold and Tolerance measurement. IBM SPSS Statistics 23 package program was used in the statistical analysis of the date.