Değişken pilot püskürtmeli bir dizel motorda alternatif gaz yakıtlı zenginleştirmenin motor performans ve emisyonlara etkisi
Effects of alternative gaseous fuels enrichment on engine performance and emissions in variable pilot injection diesel engine
  1. Tez No: 727864
  2. Yazar: MİKAİL HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TURAN ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giderek kısıtlanan emisyon normları ve enerji verimliliği üzerine yenilenen yaklaşımlar, içten yanmalı motorlar için alternatif yakıtlar ve yanma stratejileri geliştirilmesi hususunda yeni çalışmaların yapılmasını sağlamıştır. Hidrojen ve doğalgazın motorlarda alternatif yakıt olarak kullanımı, motor performansı ve egzoz gaz emisyonlarının iyileştirmesinde tercih edinilebilen bir yakıt karışımı olarak ele alınmaktadır. Alternatif gaz yakıtların dizel motorlarda kullanımında hem maliyetli olan hem de tekrar dizel prensibinde çalışılama ile sonuçlanan modifikasyonlar yerine bu çalışmada da kullanılan, pilot dizel püskürtme yöntemi ile çift-yakıt sistemine göre çalıştırılması tercih sebebidir. Bu projenin amacı, yapısal değişiklik yapılmamış ve pilot dizel püskürtmeli dizel motorda, hidroksi gaz -sıkıştırılmış doğalgaz yakıt karışımlarının performans ve emisyonlara etkilerinin detaylı biçimde incelenmesidir. %25 hacimsel oranlara sahip HHO-CNG yakıt karışımlarının etkileri incelenerek HHOCNG farklılıkları karşılaştırılmalı olarak grafiklendirilmiştir. Çalışma parametresi olarak, HHOCNG karışımı biodizel yakıtlarla da ön çalışma olarak denenerek sonuçlar kısmına eklenmiştir. Ayrıca mikro-maliyet analizi yapılmış ve açıklanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada, yapısal değişiklik yapılmamış bir dizel motorda, pilot dizel püskürtme metodu ile HHO-CNG yakıt karışımlarının kullanılabilirliği test edilmiş ve sonuçlar bu yakıt karışımlarının motor performansını artırıp, egzoz emisyonlarının azaltılmasında kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The increasingly restricted emission norms and renewed approaches to energy efficiency have led to new studies on alternative fuels and combustion strategies for internal combustion engines. The use of hydrogen and natural gas as alternative fuels in engines is considered as a fuel mixture that can be preferred in improving engine performance and exhaust gas emissions. In the use of alternative gas fuels in diesel engines, it is preferable to run it according to the dual-fuel system with the pilot diesel injection method, which is also used in this study, instead of modifications that are both costly and result in working on the diesel principle again. The aim of this project is to examine in detail the effects of hydroxy gas-compressed natural gas fuel mixtures on performance and emissions in a pilot diesel-injected diesel engine with no structural changes. By examining the effects of HHO-CNG fuel mixtures with 25% volumetric ratios, HHOCNG differences were plotted comparatively. As a working parameter, the HHOCNG mixture was tested with biodiesel fuels as a preliminary study and added to the results section. In addition, micro-cost analysis has been made and explained. As a result, in this study, the usability of HHO-CNG fuel mixtures was tested with the pilot diesel injection method in a diesel engine without structural changes and the results showed that these fuel mixtures can be used to increase engine performance and reduce exhaust emissions.