Kentlerin sürdürülebilirliği için yeni yaklaşımlar; Balıkesir'de yer alan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Entegre Tesisi örneği
New approaches to the sustainability of cities; example of Balikesir Metropolitan Municipality Solid Waste Integrated Facility in Balıkesir
  1. Tez No: 727869
  2. Yazar: CANBERK TUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ORKUN ÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Atık yönetimi, çevre kirliliğini önleme amacıyla sürdürülebilir kalkınmaya etki eden yöntemlerden biridir. Bu yöntemin belediye çalışmaları aracılığıyla uygulanması, yeni yaklaşımları ve özelde ise çevre yaklaşımlarını benimsemeyi gerektirmiştir. Buna göre nüfusun artmasının sonucuyla toprak, hava ve dolayısıyla çevre kirliliği de kentlerde artmıştır. Bunun etkileri kent ölçekli olabileceği gibi ulusal bir sorun olarak da görülebilir. Hava kirliliği ve toprak kirliliği faktörleri, kentlerin sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sürdürülebilirlikte yeni yaklaşımlar, atık yönetiminde, katı atık entegre tesislerinin kurularak hem ekolojik hem de ekonomik sonuçların özellikle büyükşehir belediyelerine katkıları önemli düzeydedir. Bu araştırmada da kentlerin sürdürülebilirliğine etkisi açısından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi katı atık değerlendirmesinin kentsel sürdürülebilirliğe etkisi incelenmiştir. Bu amaçla kurulan tesisin 2018 yılında kullanımı ile başlayan düzenleme depolama sahası, sızıntı suyu arıtma suyu ve LFG enerji üretim santrali, atık yönetimini sağlamaya katkı sunmaktadır. Ayrıca tesisle birlikte imar planlamasında yeşil kent uygulamaları, yeşil enerji kullanımıyla elektrik enerjisi üretimi ve ekonomik ölçüde katkı, hava kirliliğini önleyerek iklim değişikliklerinin önlenmesi sağlanmaktadır. Bu amaçla kent sürdürülebilirliği açısından atık yönetiminde vahşi depolama sisteminin terk edilmesinin önemi üzerinde durulmuş ve değişik yöntemlerle ekolojik-ekonomik katkıların olduğu ifade edilmiştir. Araştırma kapsamı da, bu tür uygulamalar ve etkiler dâhilinde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Waste management is one of the methods that affect sustainable development in order to prevent environmental pollution. The implementation of this method through municipal studies required adopting new approaches and in particular environmental approaches. Accordingly, as a result of the increase in population, soil, air and therefore environmental pollution have also increased in cities. The effects of this can be seen as a city-scale or national problem. Air pollution and soil pollution factors negatively affect the sustainability of cities. For this reason, the contribution of both ecological and economic results to metropolitan municipalities is significant by establishing new approaches in sustainability, waste management and solid waste integrated facilities. In this study, the effect of Balıkesir Metropolitan Municipality solid waste assessment on urban sustainability was examined in terms of its impact on the sustainability of cities. The regulation storage area, leachate treatment water and LFG power generation plant, which started with the use of the facility established for this purpose in 2018, contribute to ensuring waste management. In addition, together with the facility, green city practices in zoning planning, electrical energy production and economic contribution with the use of green energy, prevention of climate changes by preventing air pollution are provided. For this purpose, the importance of abandoning the wild storage system in waste management in terms of urban sustainability has been emphasized and it has been stated that there are ecological-economic contributions with different methods. The scope of the research has been completed within the scope of such practices and effects.