Yeşil altyapı sistemleri ve kent sürdürülebilirliği ilişkisi
Relevance between green infrastructure systems and urban sustainability
  1. Tez No: 444456
  2. Yazar: MERVE SEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER DEMET KAP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kentlerin sürdürülebilirliği günümüzde tüm dünya ülkelerini ilgilendiren bir konudur ve sürdürülebilirliğin sağlanması adına yeni yaklaşımlar üretilmeye devam edilmektedir. Sürdürülebilirlik kavramı özellikle gelişmiş ülkelerin kent planlama stratejilerinde önemli bir yer tutmaktadır. Yeşil altyapı sistemleri bu noktada günümüzde başvurulan yeni, etkili ve başarılı sonuçlar veren sistemler bütünüdür. Yeşil altyapı sistemi önerdiği sürdürülebilir yeşil alan planlamasının yanında; çevresel problemlere doğal çözümler üretmek, kirliliği önlemek, daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir çevre yaratmak, insanların yeşil ile olan erişilebilirliklerini kolaylaştırmak, yaşam kalitesini yükseltmek, fauna ve floranın yaşam ortamını korumak gibi kent ve kentli yaşamını büyük ölçüde etkileyen faktörlerin estetik görüntü ile gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Yeşil altyapı sistemleri doğal çözümler ile kente ekolojik, ekonomik ve sosyal faydalar sağlayarak kentsel sürdürülebilirlikte etkili olmaktadır. Özellikle 2000'li yıllardan sonra yeşil altyapı sistemine göre yenilenen birçok kent örneği bulunmaktadır. Günümüzde de yeşil altyapı konseptinde projeler üretilmeye devam edilmektedir. Bu çalışmada yeşil altyapı sistemleri, doğrudan etki ettiği kent sürdürülebilirliği ile birlikte ele alınmaktadır. Bu iki kavramın tarihsel gelişimleri ile beraber dünyada nasıl değerlendirildiği literatür taraması ile araştırılmıştır. Genel olarak kentleşmenin getirdiği problemlere duyulan çözüm ihtiyacı ile ortaya çıkmış olan yeşil altyapı sistemlerinin dünya kentlerinde nasıl ele alındığı, hangi yöntemler ile uygulandığı, kente ve kentliye sağladığı faydaları, kentlerin geleceklerinde üstlendiği sürdürülebilirlik rolünün önemi yeşil altyapı sistemi uygulanmış örnek kentler (Portland - ABD, Hammarby Sjöstad - İsveç) üzerinden yanıtlanmaya çalışılmıştır. Sağladığı pek çok fayda ile dünyada hızla kullanılmaya devam edilen yeşil altyapı sistemleri Türkiye için oldukça yeni bir yaklaşımdır. Bu bakımdan Türkiye'de yeşil altyapı kavramı Antalya Green Hub projesi örneği üzerinden araştırılmıştır. Ekolojik duyarlılıkları ile öne çıkan projede yer alan yeşil altyapı uygulamaları diğer örnek kentler ile karşılaştırılarak, ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik adına ortaya koyduğu faydalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban sustainability appears as a worldwide concern among the world countries with the ongoing developing approaches for promoting it. The concept of sustainability places at the forefront of urban planning strategies, especially in developing countries. In this regard, green infrastructure systems are the most frequently used amalgamation of the latest, efficient and prospering systems. Beside the submission of sustainable green space planning, green infrastructure system ensure to realize of factors which have impact on urban and urban dwellers life to generate natural solutions to environmental problems, to prevent pollution, to build healthier and more livable environment, to facilitate the accessibility of the green among people, to increase the quality of life, to preserve the habitat of flora and fauna with the aesthetic concern. Green infrastructure systems have an influence on urban sustainability by providing ecological, economic and social benefits to urban area with natural solutions. Especially after 2000's, there are many urban samples which are renewed based on green infrastructure systems. Today, the projects in the concepts of green infrastructure are still being produced. This paper focuses on green infrastructure system together with urban sustainability which has impact on directly. The historic development of these two concepts and how they are evaluated as worldwide issue are evaluated based on the literature review. The findings of the research highlight significant points like how the green infrastructure which emerged with needed solution to demerits of urbanization is addressed worldwide, which arrangements are practiced by, benefits to urban and urban dwellers, the importance of the future role of sustainability of cities. In this context, this paper emphasizes on these topics through the cases studies (Portland - ABD, Hammarby Sjöstad – Sweden) on which green infrastructure system is applied. Bringing many benefits worldwide, green infrastructure system is a highly new approach for Turkey. In this respect, the concept of green infrastructure is researched with Antalya Green Hub Project in this study. The green infrastructure practices with the prominent figures in ecological sensitivity are examined with the benefits of ecological, economic, and social sustainability by comparing with the other cases.