Modernleşme sürecinde Türkiye ve İran modern mimarlığını yeniden okumak
Re-reading of Turkish and Iranian architecture in the era of modernization
  1. Tez No: 727980
  2. Yazar: SABA MATIN AYGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 476
Özet
Bilim ve aklın bir ürünü olan modernleşme ve onun sonucunda ortaya çıkan modern mimari zamanla tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Bu süreçte öncü modern mimarlar tarafından yapılan binalar modern kavramları ortaya koymuştur. Modernizm zorunlu bir dil olarak diğer ülkeleri de etkilediğinden, yapılan tüm modern yapılar bu kavramlar çerçevesinde inşa edilmiştir. Ancak söz konusu yapılar ülkenin kültürü, sosyo-ekonomik koşulları, coğrafyası ve tarihi birikimlerinden devşirilen artikülasyonlarla yeniden tarif edilen melez bir dil ile uygulanmıştır. Bu çalışma kültürel ve coğrafi açısından birbirine yakın olan Türkiye ve İran ülkelerinin geleneksel konut özelliklerini inceleyerek modernizmden ne şeklide etkilendiklerini ortaya koymuştur. Daha sonra bu ülkelerde inşa edilen modern örnekler ele alınarak nasıl ve ne şekilde merkezden farklılaştıkları veya merkeze olan benzerlikleri biçimlenme ilkesi doğrultusunda incelenmiştir. Çalışma, lojistik çözümleme yöntemi ile belirlenen modern kavramları kapsayan parametreler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Plan ve Cepheler üzerinden yapılan analizler doğrultusunda ortaya çıkan sonuçlar, iki ülkenin mekânsal ve biçimsel anlamda merkez ile olan benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya koyarken kendi aralarında olan kültürel benzerlikler sonucunda meydana gelen ortak dili de tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
Modernization, a product of science and intellect, and the modern architecture that emerged due to it have influenced the world over time. In this process, the buildings made by leading modern architects revealed modern concepts. Since modernism entered other countries as a compulsory language, all modern constructions were built within the framework of these concepts. However, these structures were implemented with a hybrid language that was redefined with the articulations gathered from the country's culture, socio-economic conditions, geography, and historical background. This study examines the traditional housing characteristics of Turkey and Iran, which are close to each other in terms of culture, geography, and reveals how they were affected by modernism. Then, by considering the modern examples built in these countries, how and wherewith they differ from the center or their similarities to the center are examined following the principle of formation. The study was carried out according to the parameters covering modern concepts determined by the logistics analysis method. The results, which emerged in line with the analyses made on the Plans and elevations, revealed the spatial and formal similarities and differences of the two countries with the center and determined the common language that emerged due to the cultural similarities.