İnme hastalarında vücut farkındalığının gövde kontrolü, etkilenmiş üst ekstremite fonksiyonu, denge, düşme korkusu, fonksiyonel düzey ve bağımsızlık düzeyine etkisinin incelenmesi
The effect of body awareness on trunk control, affected upper extremity function, balance, fear of falling, functional level and level of independence in stroke patients
- Tez No: 727997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ERDOĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, inmeli hastalarda vücut farkındalığının gövde kontrolü, etkilenmiş üst ekstremite fonksiyonu, denge, düşme korkusu, fonksiyonel düzey ve bağımsızlık düzeyine etkisini incelemek amacı ile yapıldı. Çalışmaya, inme tanısı almış 21-78 yaş aralığında 35 birey dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin motor gelişimleri Brunnstrom Motor Evrelemesi ile, vücut farkındalıkları Vücut Farkındalığı Anketi (VFA) ile, gövde kontrolleri Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) ile, etkilenmiş üst ekstremite fonksiyonları Motor Aktivite Günlüğü-28 (MAG-28) ve Fugl-Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Ölçeği (FMDÖ) ile, dengeleri Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile, düşme korkuları Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği (TDEÖ) ile, fonksiyonel düzeyleri Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (Bİ) ve bağımsızlık düzeyleri Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan hastaların %26'sı kadın, %74'ü erkekti ve %43'ü sol, %57'si sağ hemisfer etkilenimi göstermekteydi. Hastalık süreleri ortalama 19,17±21,58 ay ve inme etyolojileri %60 hemoraji, %40 iskemi olarak belirlendi. Çalışma sonuçları, inme hastalarında VFA ölçümünün GBÖ (R2=0,435 p=0,001), MAG-28 (R2=0,192 p=0,008), FMDÖ (R2=0,269 p=0,001), BDÖ (R2=0,290 p=0,001), TDEÖ (R2=0,284 p=0,001), Bİ (R2=0,377 p=0,001) ve FBÖ (R2=0,400 p=0,001) üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, inmeli hastalarda vücut farkındalığı gövde kontrolünü, etkilenmiş üst ekstremite fonksiyonunu, dengeyi, düşme korkusunu, fonksiyonel düzeyi ve bağımsızlık düzeyini etkileyen faktörlerden biri olarak bulundu. İnme hastalarında, vücut farkındalığının değerlendirilmesine ve vücut farkındalığını geliştirebilecek terapi yöntemlerinin kullanılmasına ihtiyaç olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of body awareness on trunk control, affected upper extremity function, balance, fear of falling, functional level and level of independence in stroke patients. 35 individuals between the ages of 21 and 78 who were diagnosed with stroke were included in the study. The motor development of the individuals participating in the study was determined with the Brunnstrom's Hemiplegia Recovery Staging, body awareness with the Body Awareness Questionnaire (BAQ), trunk control with the Trunk Impairment Scale (TIS), the affected upper extremity functions with the Motor Activity Log-28 (MAL-28) and Fugl-Meyer Upper Extremity Assessment (FMUEA), balance with the Berg Balance Scale (BBS), fear of falling with the Tinetti Falls Efficacy Scale (TFES), functional level with the Barthel Activities of Daily Living Index (BI) and level of independence with the Functional Independence Measures (FIM). Patients participating in the study, 26% were female, 74% were male and 43% showed left, 57% showed right hemisphere involvement. Mean duration of disease was 19.17±21.58 months and stroke etiologies were determined as 60% hemorrhage and 40% ischemia. Study results showed that BAQ measurement had a statistically significant effect on TIS (R2=0,435 p=0,001), MAL-28 (R2=0,192 p=0,008), FMUEA (R2=0,269 p=0,001), BBS (R2=0,290 p=0,001), TFES (R2=0,284 p=0,001), BI (R2=0,377 p=0,001) and FIM (R2=0,400 p=0,001) in stroke patients. In conclusion, body awareness was found to be one of the factors affecting trunk control, affected upper extremity function, balance, fear of falling, functional level and level of independence in stroke patients. It was thought that there was a need for assessment of body awareness and use of therapy methods that could improve body awareness in stroke patients.