İstanbul'da üçüncü basamak bir eğitim ve araştırma hastanesi acil servisine başvuran kuduz riskli temas vakalarının değerlendirilmesi: 2 yıllık inceleme
Evaluation of rabies risk contact case attending to the emergency department of a third stage training and research hospital in İstanbul: A 2-year investigation
- Tez No: 728053
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Kuduz insanlık tarihinin başlangıcından bu yana önemini koruyan zoonotik, nörotrop ve viral kaynaklı bir hastalıktır. İlk yazılı kaynaklardan bugüne mortalitesinin yüksekliği ve etkin tedavi yolları insanlık için hep önemli bir konu olmuştur. 19. yüzyılda Pasteur tarafından aşısı bulunduğundan beri insanlık kuduz ile etkin bir şekilde mücadele imkanı bulmuştur. Teknolojik gelişmelere rağmen virüs santral sinir sistemine ulaştıktan sonra etkin bir tedavisi yoktur. Bu nedenle çalışmamızda, kuduz riskli temas nedeniyle acil servise başvuran vakaların demografik özelliklerinin incelenerek, bulaş yollarını azaltılması ve yara yeri temizliği, aşı ve immunglobulinin uygulamalarını içeren profilaksinin uygun şekilde yapılıp yapılmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Retrospektif, kesitsel, gözlemsel ve tek merkezli olarak planlanan bu çalışmaya hastanemiz Acil Tıp Kliniği'ne 01 Eylül 2019 ile 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında, 2 yıllık bir dönemde acil servise başvuran kuduz riskli temas vakaları dahil edildi. Çalışmaya, HBYS üzerinden tıbbi bilgilerine ulaşılabilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 18 yaş ve üstü ile 18 yaş altı tüm hastalar alındı. Bu vakaların yaş, cinsiyet gibi demografik bilgileri, temas eden hayvanın türü, sahiplilik durumu ve aşılama durumu önceden hazırlanan vaka veri formlarına kaydedildi. Bulgular Çalışmaya 1,481 kadın(%39,6) ve 2,257 erkek(%60,4) olmak üzere toplam 3,738 vaka dahil edildi. Çalışmamızda en fazla vaka sayısı 858 vaka(%23,0) ile 10-19 yaş aralığında idi. En az vaka sayısı ise 84 vaka(%2,2) ile 65 yaş üstü idi.
Özet (Çeviri)
Rabies is a zoonotic, neurotrophic and viral disease that has maintained its importance since the beginning of human history. From the first written sources, the high mortality rate and effective treatment methods have always been an important issue for humanity. Since the vaccine was discovered by Pasteur in the 19th century, humanity has had the opportunity to effectively combat rabies. Despite technological advances, there is no effective treatment after the virus reaches the central nervous system. Therefore, in our study, it was aimed to investigate the demographic characteristics of the cases who applied to the emergency department due to rabies risky contact, to reduce the transmission routes and to investigate whether prophylaxis including wound cleaning, vaccination and immunoglobulin applications is performed appropriately. Materials and Methods In this retrospective, cross-sectional, observational and single-centered study, rabies risky contact cases who applied to the Emergency Department of our hospital between 01 September 2019 and 31 August 2021, in a 2-year period, were included. All patients aged 18 years and older and under 18 years of age, citizens of the Republic of Turkey, whose medical information could be accessed via HBYS, were included in the study. Demographic information such as age, gender, type of contact animal, ownership status and vaccination status of these cases were recorded in the pre-prepared case data forms. Results A total of 3,738 cases, including 1,481 women (39.6%) and 2,257 men (60.4%), were included in the study. In our study, the highest number of cases was 858 patients (23.0%) between the ages of 10-19. The least number of patients was 84 patients (2.2%) over the age of 65.