JCI (joint commission international) akreditasyonu almış bir hastanede hasta güvenliği kültürünün ve buna yönelik eğitimin değerlendirilmesi
Evaluation of patient safety culture and training in a hospital received by JCI (joint commission international) accreditation
  1. Tez No: 728097
  2. Yazar: TUĞÇE BEZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hasta güvenliği ve sıklıkla karşılaşılan tıbbi hatalar, sağlık hizmetleri alanında günümüzün başlıca problemlerindendir. Artık hastalar bilinçlenmeyle ve teknolojik gelişmişlikle beraber kendilerine sunulan hizmetleri sorgulamaya başlamış ve kaliteli sağlık bakım hizmeti talep eder duruma dönüşmüştür. Bu çalışmanın amacı, hasta güvenliği algılamasını ölçmek amacıyla verilen eğitimler sonrası sağlık çalışanlarının farkındalığını değerlendirmektir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket çalışması NPİSTANBUL Beyin hastanesinde çalışan sağlık personeline uygulanmıştır. Araştırmada hasta güvenliği kültürüne yönelik algılamaları ortaya koyan ifadelerin Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer 0.83, olarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, NPİSTANBUL Beyin hastanesinde çalışan toplam 49 çalışan üzerinde anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların hasta güvenliği algılamasını ortaya koyan ifadelere eğitim öncesinde 3.43, eğitim sonrasında ise 3.42'lik düzeyde katılım sağladıkları ortaya çıkmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, gruplar arasında karşılaştırma yapmaya olanak sağlayan Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Bunun yanında katılımcılara verilen eğitimler öncesinde ve sonrasında hasta güvenliği algılamaları arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının tespitinde Eşleştirilmiş Örneklem t-Testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda verilen eğitimin katılımcıların hasta güvenliğine yönelik algılamaları üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Yine katılımcıların görev, yaş, mevcut pozisyondaki tecrübe süresi, hastanedeki tecrübe değişkenlerine göre katılımcıların hasta güvenliği algılamaları, iletişim, yönetim ve olay bildirme sıklığı arasında eğitim öncesi ve sonrasına göre anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The patient safety and medical errors frequently encountered in the field of health care is one of today's major problems. Now, patients have begun to question the services offered to them with awareness and technological development and have turned into a demand for quality health care. The aim of this study is to evaluate the awareness of health workers after the trainings given to measure patient safety perception. As the data collection method was survey technique was used. The survey was administered to health care workers in brain NPISTANBUL hospital. Cronbach içs Alpha internal consistency coefficient value of the expressions that reveal the perceptions about patient safety culture was examined and this value was determined as 0.83. In this respect, a Toplam of 49 employees working in NPISTANBUL Brain Hospital were interviewed. As a result of the study, it was found out that the participants' attitudes to the perception of patient safety were 3.43 before the training and 3.42 at the end of the training. Kruskal Wallis H Test was used to analyze the data obtained from the application. In addition, Paired Sample t-Test was applied to determine whether there is a significant difference between patient safety perceptions before and after the trainings given to the participants. The results of the study revealed that the participants had no effect on their perceptions about patient safety. Again, there was no significant difference between the participants' task, age, experience in the current position, patient's perception of patient safety, N of communication, management and event reporting according to experience variables in the hospital.