Thermodynamic aspects of age-dependent deterioration of myometrium and detrusor muscles
Myometrıum ve detrusor kaslarının bozunmasının yaşa göre değişiminin termodinamik yönleri
  1. Tez No: 728098
  2. Yazar: SEVGİ EYLÜL FERAHCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Doğum sırasında yaşanan problemler, her yıl milyonlarca kişiyi etkilemekte ve ölüm oranlarında yüksek bir payı bulunmaktadır. Değişen sosyal trendler sonucu, ilerleyen yaşlarda da doğum yapıldığı görülmekte ve bu sebeple günümüz tıbbında hamile kalmak ve doğum sırasında yaşlı kadınlarında yaşadığı sıkıntıları çözmek önem kazanmaktadır. Doğum sırasında rahim sessiz bir organdan, aktif olarak kasılan bir organa dönüşerek bebeğin doğumunda yer alır. Oksitosin kasılmaların sıklığını, gücünü ve süresini arttıran bir kimyasal uyarıcıdır ve doğum sırasında kullanılabilmektedir. Artan yaşlı nüfus dolayısıyla gelişmiş ülkelerde yaşanan mesane sorunları da artmaktadır. Yaşlanma ile beraber idrar çıkarma sıklığında yaşanan sorunlar da akmaktadır ve yaşa bağlı olarak farklı uyarıcılara verilen kasılma tepkileri de farklı olabilir. Organ banyosu yüz yıllardır kullanılan ve konsantrasyon-tepki ilişkini bir çok dokuda incelemeye sağlayan bir metottur. 150 yıldır olan bu metot, değişkenliği ve kolaylığı dolayısıyla, doku çalışmaları yapan bilim insanları için önemli bir alet olmuştur. Bu çalışmada organ banyosu metodu kullanılarak rahim ve mesane kaslarının yaşa göre kasılmasında olan değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Problems in labor and delivery effects millions of people every year and are the reason for a high number of mortality around the world. Due to the changing social increased age when giving birth is observed which has made treating older females that have difficulty when conceiving and giving birth an important part of today's medicine. In pregnancy, the myometrium turns from silent to and actively contracting organ to provide a decent delivery of the baby. Oxytocin is produced in the uterus and its application can be used to induce uterine contractions when giving birth. It is an effective stimulator and it can increase the frequency, force and the duration of the contractions. Due to the increase of the population of elderly people in developed countries will result in higher number of people dealing with problems related to bladder dysfunctions. Due to aging, micturition dynamics in vivo and contractile strength in vitro can have different responses to neurotransmitters. Isolated tissue baths are a classic apparatus that helps in determining the concentration-response relations in various tissues. It has been around over 150 years and due to its versatility and simplicity, it has been an important device for the scientists. In this study, organ bath method was used to measure the effects of aging on myometrium and detrusor tissues.