Deneysel akrilamid toksikasyonu oluşturulan ratlarda nigella sativa'nın antioksidan sistem ve bazı sitokin düzeyleri üzerine koruyucu etkinliği
Protective effectiveness of nigella sativa antioxidant system and some cytokine levels in rats with experimental acrylamide toxicity
- Tez No: 728261
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KEÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüksek düzeyde akrilamide maruz kalma, canlılar için genotoksik, kanserojenik ve nörotoksiktir. Bu araştırmada; birçok sistem üzerinde negatif etkileri olan akrilamid ile deneysel toksikasyon oluşturulan ratlarda, birçok hastalığa karşı terapötik etkinlik göstermesinin yanı sıra çevresel toksinlere karşı etkin antioksidan, antienflamatuar etki gösterdiği bilinen N.Sativa'nın antioksidan sistem ve proinflamatuar sitokinler üzerine olası koruyucu etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada sağlıklı 32 yetişkin erkek Wistar Albino rat kullanıldı. Denemede kullanılan hayvanlar kontrol (K), Akrilamid (A), Nigella Sativa (NS) ve Akrilamid + Nigella Sativa (ANS) olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubunda bulunan ratlara herhangi bir uygulama yapılmadı. A ve ANS grubundakilere deneme boyunca 40mg/kg akrilamid oral olarak verildi. NS ve ANS gruplarına ise 10 mg/kg N. Sativa yağı intraperitoneal (i.p) olarak uygulandı. Deneme süresi 15 gün olarak belirlendi. Çalışma sonunda gruplardaki deneklerden genel anestezi altında (thiopental anestezisi, 40 mg/kg) ve kardiak punksiyon ile kalpten alınan kan örneklerinde SOD, GSH, MDA, IL-1, IL-6, IL-10, TNF-α düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Exposure to high levels of acrylamide is genotoxic, carcinogenic, and neurotoxic to organisms. In this study; it was aimed to determine the possible protective effect of N.Sativa, which is known to have an effective antioxidant and anti-inflammatory effect against environmental toxins, on the antioxidant system and pro-inflammatory cytokines, as well as showing therapeutic activity against many diseases in rats experimentally toxicated with acrylamide, which has negative effects on many systems. In the study, 32 healthy adult male Wistar Albino rats were used. The animals used in the experiment were divided into 4 equal groups as control (K), Acrylamide (A), Nigella Sativa (NS) and Acrylamide + Nigella Sativa (ANS). No application was made to the rats in the control group. 40mg/kg acrylamide was given orally throughout the trial to the A and ANS groups. On the other hand, 10 mg/kg N. Sativa oil was applied intraperitoneally (i.p) to the NS and ANS groups. The trial period was set at 15 days. At the end of the study, SOD, GSH, MDA, IL-1, IL-6, IL-10, TNF-α levels were determined in blood samples taken from the heart under general anesthesia (thiopental anesthesia, 40 mg/kg) and cardiac puncture from the subjects in the groups.