Katı atıkların kaynağında ayrı toplanmasına yönelik tutumların değerlendirilmesi; Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Evaluation of attitudes towards collection of solid waste separately at the source; case of Ankara Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 728260
  2. Yazar: NESRİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ambalaj atıklarının geri dönüşüm ve geri kazanılmasıyla tabii kaynaklarımız korunmakta, enerjide tasarruf sağlanmakta ve bu şekilde ekonomik yönden ülke ekonomisine katkıda bulunulmaktadır. Ülkemizde Sıfır Atık Projesi 2018 yılı itibariyle kademeli olarak kamusal kurumlarda Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulamaya bir örnek de Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binalarıdır. Bahse konu proje kapsamında personelin ulaşabileceği uygun yerlere atık geri dönüşüm üniteleri yerleştirilmiştir. Sıfır Atık Projesinin uygulanabilirliğini ölçmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi Binalarında çalışan teknik personel, yönetici, idari personel ve işçi olmak üzere 500 kişiye hazırlamış olduğum 5'li likert ölçekli anket uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan anket 4 bölümden oluşmaktadır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 24.00 programı kullanılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
By recycling and recovering packaging trash, we safeguard our natural resources, save energy, and contribute economically to the country's economy. In this setting, packaging waste recycling and recovery contribute to the country's economy while also protecting people's health and the environment. As of 2018, the Zero Waste Project in our country has been gradually implemented in public institutions under the Zero Waste Regulation. The Ankara Metropolitan Municipality Service Buildings are an example of this practice. Waste recycling units have been positioned in accessible places that staff can reach as part of the aforementioned project. A 5-point Likert scale questionnaire that I created was administered to 500 people, including technical personnel, managers, administrative personnel, and workers in Ankara Metropolitan Municipality buildings, in order to assess the project's applicability. The data was analyzed using the IBM SPSS Statistics 24.00 application.