İsra ve Lokman Sureleri'ndeki ahlaki ilkelerin bazı kitle iletişim araçları içeriklerinde görsel sunumu üzerine sosyolojik bir inceleme -Nihat Hatipoğlu programları örneği-
A sociological study for the visual presentation of the moral principles in Isra and Lokman Suras in some mass media contents-The example of Nihat Hatipoğlu programmes-
  1. Tez No: 728409
  2. Yazar: ABDULLAH CİHAD ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez; İsra ve Lokman surelerindeki ahlaki ilkelerin toplum ahlakı, toplumsal yaşam açısından önemini vurgulamaktadır ve aynı zamanda kitle iletişim araçlarının toplum ahlakı açısından olumlu işlevlere sahip olabileceğini ve toplum fertlerini, ahlaki değerlere teşvik edebileceğini ortaya koymak istemiştir. Bu araçların toplum hayatında ahlaki açıdan olumlu ve olumsuz işlevlerinin olabileceği durumlar tezde ele alınmış ve bununla ilgili yapılan çalışmalara tezde yer verilmiştir. Fakat bu tezde; kitle iletişim araçları toplum ahlakı açısından olumlu bir şekilde kullanıldığı takdirde incelenen belgelerden elde edilen bilgiler neticesinde toplum fertlerini daha ahlaklı bir yaşama teşvik edebileceği; toplumu daha ahlaklı bir hayat tarzına yönlendirebileceği ileri sürülmüş ve kitle iletişim araçlarından bu konuyla alakalı olarak televizyon programı olan Nihat Hatipoğlu'nun programları örneklem seçilmiştir. Bu tez; kitle iletişim araçlarını ahlaki açıdan olumlu kullanarak toplumsal ahlakın daha da artabileceğini film ve program yapımcılarına, özel kanal sahiplerine ve devlet yayın organlarına söylemek istemiştir ve toplum ahlakına uygun içeriklerin hazırlanması için bu şahıs ve kurumlara çağrıda bulunmuştur. Bu tez, aslında bir çağrı ve bir öneride bulunmak istemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis; emphasizes the importance of moral principles in Surah Isra and Lokman in terms of social morality and social life and and at the same time, it has wanted to reveal that the mass media can have positive functions in terms of social morality and that they can encourage the members of the society to moral values. The stiuatons which the mass media can have moral positive and negative functions in social life has been discussed in the thesis and the studies on this subject have been included in the thesis. But in this thesis; it has been claimed that the mass media may encourage the members of society to a more moral life and that it may lead the society to more moral lifestyle if the mass media are used in a positive way in terms of social morality, as a result of the information obtained from the documents examined and and the programs of Nihat Hatipoğlu, which is a television program related to this subject from mass media have been selected as samples. This thesis has wanted to tell film and program producers, private channel owners and state media organs that social morality could increase by using the mass media in a morally positive manner and it has called on these individuals and institutions to prepare content in accordance with the morality of the society. This thesis actually wanted to make a call and a suggestion.