Impact and challenges of wireless sensor networks in smart agriculture
- Tez No: 728442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akıllı tarım, insanlığa önemli şekillerde yardımcı olabilecek teknolojik bir gelişmedir. Dünya şu anda küresel gıda kıtlığı ve dünyanın doğal kaynaklarının endişe verici bir şekilde tükenmesi olan iki yakın krizle karşı karşıya. Akıllı tarım veya bazen adlandırıldığı gibi hassas tarım, verimli tarım yapmak için kablosuz sensör ağları ve IoT gibi teknolojilerin birleşimidir. Akıllı tarım şimdiye kadar insanlığın karşı karşıya olduğu iki krizi azaltmak için büyük bir potansiyel göstermiştir. Ancak, bu çalışmaya göre, özellikle dünyanın gelişmekte olan ve az gelişmiş bölgelerinde geniş çapta benimsenmesini sağlamak için teknolojinin daha da geliştirilmesi gerekiyor. Mevcut durumunda akıllı tarım, küçük ölçekli uygulamalar için ekonomik olarak uygun değildir ve bunun ele alınması gerekir. Ayrıca akıllı tarım, teknolojinin güvenli ve emniyetli uygulamalarını teşvik etmek için yeterince ele alınması gereken kritik güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya. Bu çalışmadaki bulgular, akıllı tarım altyapısı ile benzer iletişim protokollerini kullanan teknolojilerin geleneksel güvenlik önlemlerinin akıllı tarımın karşılaştığı bazı güvenlik zorluklarını verimli bir şekilde azaltabileceğini göstermiştir, ancak teknolojinin yeterli güvenliğini sağlamak için akıllı tarıma özgü güvenlik çabalarının yapılması gerekmektedir. gerçek dünyada.
Özet (Çeviri)
Smart agriculture is a technological advancement which can help humanity in significant ways. The world is currently two imminent facing crises, which are global food shortages and alarming depletion of the world's natural resources. Smart agriculture or precision agriculture as it is sometimes called is the fusion of technologies such as wireless sensor networks and IoT to carry out efficient farming. Smart agriculture has so far shown great potential to mitigate the two crisis which humanity is facing. However, according to this study the technology still needs to be further developed to enable a wide scale adoption especially in developing and underdeveloped regions of the world. Smart agriculture in its current state is economically unviable for small scale implementation, and that needs to be addressed. Also, smart agriculture is facing critical security challenges which need to be adequately addressed in order to foster safe and secure implementations of the technology. Findings in this study have shown the traditional security measures of technologies which use similar communication protocols with smart agriculture infrastructure can efficiently mitigate some of the security challenges facing smart agriculture, however smart agriculture specific security endeavors need to be made to ensure adequate safety of the technology in the real world.