The vulnerability studies and security postures of smart home devices
  1. Tez No: 728441
  2. Yazar: REKIYAT ENDURANCE ISAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), akıllı evlerin yıkıcı evrimine yol açan gelişmekte olan bir teknolojidir. Akıllı evler, etkili hizmetler sunmak için evlerde veri alışverişi yapan ve işleyen cihazlardan oluşan altyapılardır. Akıllı ev teknolojisi kullanımının, kullanıcıların yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde oldukça faydalı olduğu bildirilmiştir. Akıllı ev cihazları, bu bağlamda siber güvenliğin büyümesiyle eşleşmeyen hızlı bir evrim eğiliminde olmuştur. Akıllı evlerin evriminde büyüme ve veri/bilginin mahremiyetinin ve güvenliğinin dikkate alınmaması, akıllı ev teknolojisi kullanıcıları ve geçim kaynakları için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Akıllı ev ağlarının zorlukları, riskleri ve güvenlik açıkları konusu, heterojen ekosistem entegrasyon kısıtlamaları ve güç tüketimi zorlukları gibi zorluklarla birlikte akıllı ev altyapısının pek çok katmanını kesiyor. Bu çalışmanın bulguları, akıllı ev altyapısında karşılaşılan zorlukları ve bu zorlukların azaltılması ihtiyacının hem üreticilerin hem de akıllı ev altyapısı kullanıcılarının aktif katılımını nasıl gerektirdiğini vurgulamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda akıllı ev ağlarındaki zorlukları azaltmak için uygulanabilecek yöntemleri de özetlemektedir; hem teknik hem de teknik olmayan.
Özet (Çeviri)
Internet of Things (IoT) is an emerging technology which has led to the disruptive evolution of smart homes. Smart homes are infrastructures which are made up of devices which exchange and process data in homes to offer impactful utilities. The use of smart home technology has been reported to be very useful in the improvement of quality of users' life. Smart home devices have been on a trend of fast evolution which have not been matched with the growth of cyber security in that regard. The lack of growth and consideration of privacy and security of data/information in the evolution of smart homes poses a serious threat to smart home technology users, and their livelihood. The issue of challenges, risks, and vulnerabilities of smart home networks cuts across so many layers of smart home infrastructure, with challenges such as heterogeneous ecosystem integration constraints, and power consumption challenges. The findings of this study highlight the challenges faced in smart home infrastructure and how the need to mitigate these challenges involves an active participation by both manufacturers and smart home infrastructure users. This study also outlines the methods which could be applied to mitigate the challenges in smart home networks; both technical and non-technical.