Gastrointestinal sistem kanamalı hastaların etyolojik, klinik, prognostik açıdan retrospektif değerlendirilmesi
Etiologic, clinical and prognostic assessment of patients with gastrointestinal bleeding: A retrospective study
- Tez No: 728446
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET CEM KOÇKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Gastrointestinal kanama, morbidite ve mortaliteye neden olan acil servis başvurularının önemli bir nedenidir. Bu çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji servisinde gastrointestinal sistem (GİS) kanaması ile yatışı yapılan hastaların değerlendirilmesi hedeflendi. Materyal-metod: Çalışmamızda retrospektif olarak 330 hastanın, demografik bilgileri, klinik bulguları, özgeçmiş bilgileri, etyolojileri, tedavileri, kanama skorları, transfüzyon ihtiyaçları, laboratuvar bulguları, nötrofil-lenfosit oranları (NLO), platelet-lenfosit oranları (PLO), sistemik immün-inflamatuar indeksleri (Sİİ) ve sonlanım durumları kaydedildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 65,43±17,47'ydi ve %41,82'si kadın, %58,18'i erkekti. Hastaların %87,9'u üst gastrointestinal kanama (ÜGİK), %12,1'i alt gastrointestinal kanamaydı (AGİK). Ortalama yatış süresi 10,22 ± 6,91 gündü. En sık başvuru şekli %40,6 melena, %22,1 hematemezdi. Ek hastalıklar en sık %41.8 HT, %20.6 KAH, %20.3 DM, en sık ilaç kullanımı ise %24,8 ASA, %16,1 NSAİD olarak görüldü. ÜGİK'te %55,5 peptik ülser hastalığı, %14,8 gastrit/duodenit, %9,3 özofagus varisi saptandı. Peptik ülserde en çok Forrest-3 grubu saptandı. ÜGİK'lilerin %19'una skleroterapi yapıldı. AGİK'te en sık %17,5 malignite saptandı. AGİK'lilerin %12,5'ine argon koagülasyon yapıldı. Hastaların %8,2'si exitus oldu. Başvuruda sistolik kan basıncı yüksek olanlarda ve nabzı düşük olanlarda, ortalama eritrosit süspansiyonu replasman ihtiyacının azaldığı ve yatış süresinin düştüğü görüldü. Rockall skoru ≥ 3 veya Glasgow-Blatchford skoru ≥12 olan grupta yatış süresi, nabız, eritrosit süspansiyonu ve taze donmuş plazma replasman ihtiyacı daha fazla bulundu. Mortalite grubunda, nötrofil-lenfosit oranı, platelet-lenfosit oranı ve sistemik immün-inflamatuar indeks oranı, taburcu grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç: GİS kanaması bütüncül değerlendirilmelidir. Riskli hastalar erken saptanmalıdır ve en hızlı şekilde tedavi edilmelidir. Çalışmamızda NLO, PLO ve Sİİ yüksekliği GİS kanamada mortalite için öngördürücü bulunmuş olup geniş hasta gruplarında çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Gastrointestinal bleeding is an important cause of emergency service attendances, causing morbidity and mortality. The aim of this study is to evaluate patients with gastrointestinal bleeding that were hospitalized in the Gastroenterology Department of Süleyman Demirel University Research and Practice Hospital. Materials and Methods: In this study, demografic informations, clinical findings, medical resumes, etiologies, treatments, bleeding scores, blood transfusion needs, laboratory findings, neutrophil-lymphocyte ratios (NLR), platelet-lymphocyte ratios (PLR), systemic immune inflammation indexes and outcomes of 330 patients was recorded retrospectively. Findings: The mean age of patients with GI bleeding was 65,43±17,47 and %41,82 of the patients were female and %58,18 were male. %87,9 of the patients had upper gastrointestinal bleeding (UGIB) whereas %12,1 had lower gastrointestinal bleeding (LGIB). The mean length of stay was 10,22±6,91 days. The most common presentations were melena and hematemesis with the percentages of 40,6 and 22,1 respectively. The most frequent coexisting conditions were %41,8 Hypertension, %20,6 Coronary Artery Disease and %20,3 Diabetes Mellitus. The most frequently used drugs were ASA and NSAIDs with the respective percentages of 24,8 and 16,1 and %55,5 of patients with UGIB were diagnosed with peptic ulcer disease, whereas %14,8 of them had gastritis/duodenitis and %9,3 of them had esophageal varices. Forrest III type is seen the most among patients with peptic ulcer. Sclerotherapy was performed in %19 of patients with UGIB. The most common finding in patients with LGIB was malignity with the percentage of 17,5. Argon Plasma Coagulation was performed in %12,5 of patients with LGIB. Mortality rate of patients was %8,2. It was observed that in patients with higher systolic blood pressure and lower pulse rate, both the need for erythrocyte suspension transfusion and the length of stay decreased. It was found that patients with Rockall Score ≥3 or Glasgow-Blatchford Score ≥12 had longer length of stay, higher pulse rate and increased need of erythrocyte suspension and fresh-frozen plasma transfusion. Neutrophil-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio and systemic immune inflammatory index ratio was meaningfully higher in the mortality group compared to the discharged group. Conclusion: GI bleeding must be evaluated holistically. Patients with the risk factors must be diagnosed early and be treated as fast as possible. In our study, increased NLR, PLR and SII were found to be predictive for GI bleeding related mortality. Further researchs regarding larger patient groups are needed.