Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi
Presidential Decree in the Presidential Government System
  1. Tez No: 728447
  2. Yazar: BAŞAK ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KORHAN MASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışma konusunu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi oluşturmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, önce kararname ve çeşitleri ele alınacaktır. Daha sonra hükümet sistemleri siyasi ve hukuksal açından ele alınacaktır. Bunun yanında hükümet sistemleri içindeki kararname uygulamaları, Türkiye'deki Osmanlı'dan günümüze kadar gelen hükümet sistemleri ele alınacaktır. 1921 Anayasası meclis hükümet sistemi, 1924, 1961 ve 1982 Anayasaları ise parlamenter sistemi benimsemiştir. 1980'lerin ikinci yarısında başkanlık sistemi tartışmaları başlamıştır. 21 Ekim 2007 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği de bu sistemin hayata geçirilmesinin önünü açmıştır. İkinci bölümde ise yeni hükümet sisteminin yürütme kanadı olan Cumhurbaşkanlığı teşkilatının idari yapısı, yürütmenin başı olan cumhurbaşkanın görev ve yetkileri ile işlemlerinden bahsedilmiştir. Özellikle Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin konusu, kapsamı, normlar hiyerarşisindeki yeri ve hukuki denetiminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of work is the Presidential Decree in the Presidential System of Government. This study consists of three parts. In the first part, the decree and its types will be discussed first. Then, government systems will be discussed from a political and legal perspective. In addition, the decree practices in government systems, government systems in Turkey from the Ottoman Empire to the present day will be discussed. The 1921 Constitution was adopted by the parliamentary system of government, while the Constitutions of 1924, 1961 and 1982 adopted the parliamentary system. Presidential system discussions started in the second half of the 1980s. The Constitutional amendment made on 21 October 2007 also paved the way for the implementation of this system. In the second part, the administrative structure of the Presidency, which is the executive wing of the new government system, and the duties and powers and operations of the president, who is the head of the executive, are mentioned. In particular, the subject, scope, place in the hierarchy of norms and legal control of the Presidential decree were mentioned.