Pnömonili buzağılarda serum katelisidin, prokalsitonin ve D vitamini düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum cathelicidin, procalcitonin and vitamin D levels in calves with pneumonia
- Tez No: 728480
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma pnömonili buzağılarda serum katelisidin, prokalsitonin, D vitamini ve bazı biyokimyasal parametre düzeylerindeki değişimlerin belirlenmesi ve bu parametrelerin hastalıkla olan ilişkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Hayvan materyalini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı kliniklerine getirilen ve muayene sonucunda pnömoni teşhisi konulan, farklı yaş (0-6 ay), ırk ve cinsiyete sahip 30 adet buzağı oluşturdu. Kontrol grubunu ise kliniklerimize genel muayene amaçlı getirilen ve herhangi bir hastalığı bulunmayan 10 adet buzağı oluşturdu. Hayvanların genel klinik muayeneleri yapıldı ve elde edilen bulgular değerlendirilmek üzere kaydedildi. Hematolojik ve biyokimyasal analizler için yöntemine uygun şekilde kan örnekleri alındı. Hasta grubu hayvanlarda kontrol grubu hayvanlara göre; vücut sıcaklığı ve RBC değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede artış gösterdiği, bazı hematolojik (Hct, Hb, WBC, MCH ve MCHC) parametre değerlerinin yüksek, bazılarının (MCV, THR) ise düşük olduğu, ancak bu parametrelerdeki değişimlerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi. Hasta grubu hayvanlarda kontrol grubu hayvanlara göre; serum katelisidin, prokalsitonin ve LDH değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdiği belirlendi. D vitamini, Ca, P, Mg ve ALP değerlerinin ise daha düşük olduğu, bu değerlerden D vitamini ve P'un istatistiksel olarak önemli olduğu, diğerlerinde ise anlamlı bir farkın olmadığı tespit edildi. Sonuç olarak; bu çalışmada pnömonili buzağılarda katelisidin, PCT ve LDH düzeylerinde artış olduğu; D vitamini, Ca, Mg, P ve ALP seviyelerinde ise azalma olduğu belirlendi. Böylece pnömonili buzağılarda katelisidin, PCT, D vitamini ve LDH'de meydana gelen değişimlerin hastalıkla ilişkili olduğu ve hastalığın prognozunun belirlenmesinde yardımcı olabileceği düşünüldü. Ayrıca pnömonili buzağılarda rutin tedavilere ek olarak D vitamini, Ca, Mg ve P takviyelerinin yapılmasının hastalığın seyrinde yararlı olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the levels of serum cathelicidin, procalcitonin, vitamin D and some biochemical parameters as well as the relation of these parameters with the disease. Animal material of the study was consisted of 30 calves with different ages (0-6 months), breeds and genders that were brought to the clinics of Van Yuzuncu Yil University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Internal Medicine which were diagnosed as pneumonia according to the clinical examinations. The control group of the study consisted of 10 healthy calves that were brought for routine clinical examinations. General clinical examination of the animals were performed and the obtained results were recorded. Blood samples were obtained promptly for hematological and biochemical analyses. In the diseased group; body temperatures and RBC levels were found to be increased when compared to the control group, and this increase was statistically significant. Other hematological parameters had both increase (Hct, Hb, WBC, MCH and MCHC) and decrease (MCV and THR), however these alterations were not statistically significant. Besides; serum cathelicidin, procalcitonin and LDH levels had statistically significant increase. Vitamin D, Ca, P, Mg and ALP levels were lower than the control group and among these levels while vitamin D and P levels had statistical significance, other parameters were not statistically significant. As a result; in this study, increase in cathelicidin, PCT and LDH levels; and decrease in vitamin D, Ca, Mg, P and ALP levels were detected. Therefore it is thought that alterations in cathelicidin, PCT, vitamin D and LDH might be associated with the disease and these parameters might be used in determining the prognosis in pneumonia of calves. Besides, it is concluded that supplementing the animals with vitamin D, Ca, Mg and P in addition to routine treatment of calves with pneumonia could be useful.