Pelvik insidens açısı ve diğer sakropelvik parametrelerin ikiyıl takipli kifoz hastalarında korreksiyon kaybı üzerineetkisi
The effect of pelvic incidence angle and other sacropelvic parameters on correction loss at twoyear follows
- Tez No: 728481
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TONBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Omurganın sagittal düzlemde olan deformiteleri eski çağlardan beri bilinmektedir, fakat bu hastalıkların fizyopatolojisi son on yıllarda tanımlanmaya başlanmıştır. Omurga, pelvis, kalça eklemi ve alt ekstremiteler birbirleri ile sürekli ilişki içindedirler . Bu ilişkinin amaçlarından biri gövde ağırlığını en az enerji harcayacak ve biyolojik yapıları en az deforme edecek şekilde yere iletmektir. Omurga, pelvis, kalça ekleminde sagittal düzlemde meydana gelecek deformiteler vücud ağırlığını en uygun noktadan geçirmek amacıyla yine omurga, pelvis ve kalça eklemi tarafından kompanse edilemeye çalışılacaktır. Torakal kifoz, lomber lordoz ve pelvik insidens değerlerinin birisindeki değişim diğerlerini de değiştirecektir. Çeşitli etyolojik etmenlerle meydana gelen kifoz deformitesi lomber lordoz ve spinopelvik değerlerde değişimlere yol açacaktır. Yıllar içinde oluşan kifoz spinopelvik bağlarda genellikle geri dönüşümü olmayan kontraktürlere yol açarak operasyon sonrası spinopelvik açı değerlerinin sabit kalmasına neden olacaktır. Çalışmamızda kliniğimizde ameliyat ettiğimiz çeşitli etyolojik etmenleri olan 33 kifoz hastası değerlendirilmiştir. Hastalarda operasyon sonrası ikinci sene kifoz korreksiyon kaybı ile pelvik insidens açısı ve diğer spinopelvik parametreleri arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmamızın sonucunda kifoz açı kaybı ile spinopelvik parametreler arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The deformities of the spine in the sagittal plane have been known since ancient times, but in the last ten years pathophysiology of the disease has begun to define. Spine, pelvis, hip joints and lower extremities are in relationship with each other constantly. One of the purpose of this relationship is to transmite the body weight to the ground by spending minimum energy and deforming biological structures minimally. Sagittal deformities of spine, pelvis and hip joints will be compansated by spine, pelvis and hip joints again to transmite the body weight from appropiate body points. Change at one of the values of thoracic kyphosis, lumbar lordosis or pelvic incidence will change the other two. Kyphosis deformity caused by various etiological factors will lead changes in values of spinopelvic parameters and lomber lordosis. Over years, kyphosis deformity leads spinopelvic ligament contractures and this will cause spinopelvic parameters remain same after surgery. In our study, we evaluated 33 patients with kyphosis who have been operated in our clinic with various etiologic factors. We investigated if there is any relationship between kyphosis correction loss after two years from surgery and pelvic incidence angle and other spinopelvic parameters. The result of our study is that we found no significant relation between the loss of kyphosis and spinopelvik parameters.