Türkiye'de bazı tarım ürünleri fiyatlarının asimetrik volatilitesi
Asymmetric volatiles of prices of selected agricultural products in Turkey
  1. Tez No: 728605
  2. Yazar: BAHADIR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının amacı seçilen bazı tarım ürünleri için asimetrik haber etkisinin varlığının araştırılmasıdır. Enflasyon belirsizliği makroekonomik istikrar ve tüketicilerin refahı açısından önem arz etmektedir. Bunun yanında piyasa katılımcılarının da fiyat tahminini zorlaştırmaktadır. Türkiye'de tarım ürünleri fiyatlarındaki volatilite enflasyon belirsizliğinin oluşmasında büyük etkiye sahiptir. Bu çalışmada stratejik önem arz edebilecek hububat ürünleri başta olmak üzere 15 adet tarım ürünü seçilerek 1994:01-2019:03 dönemini kapsayan 4,545 adet fiyatla modelleme yapılmıştır. Bu bağlamda tez çalışmasının temel amacı yukarıdaki belirtilen dönemi kapsayan 15 adet başlıca tarım ürününün sahip olduğu asimetrik etkinin varlığının araştırılmasıdır. Ayrıca beklenmedik fiyat şoklarına karşı politika yapıcılar için kullanışlı bir bilgi sağlamasını amaçlamaktadır. Asimetrik etkinin tahmininde EGARCH modeli kullanılmıştır. Sonucunda seçilen 15 tarım ürünün 10 tanesinde pozitif-ve negatif şokların istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve asimetrik etkinin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the existence of asymmetric news effect for selected agricultural products. Inflation uncertainty plays an important role for macroeconomic stability and consumer welfare. In additon to that, it makes price estimation difficult for market participants. volatility in inflation uncertainty has a huge impact on the formation of prices for agricultural products in Turkey. In this study, 15 different agricultural products, especially grain, which may have strategic significance, were selected and modeled at 4,545 prices covering 1994: 01-2019: 03 period. In this context, the main purpose of the study is to investigate the existence of asymmetric effect of 15 main agricultural products covering the period mentioned above. This study also aims to provide useful information for policy makers against unexpected price shocks. EGARCH model was used to estimate the asymmetric effect. As a result, positive shocks and negative shocks were statistically significant and asymmetric effect was observed in 10 of 15 selected agricultural products.