Ortaöğretim öğretmenlerinin bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of the high school teachers attitudes towards the people using addictive drugs
  1. Tez No: 728609
  2. Yazar: BERNA HADUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Madde kullanımı ve bağımlılığı özellikle lise dönemindeki bireylerde başta olmak üzere gençlerde hatta çocuklarda giderek artmakta olup bağımlılıkla mücadelede özellikle okul temelli önleme programlarına öncelik verilmesi gerekmektedir. Bu çalışmalarda öğretmenlere çok büyük sorumluluklar düşeceğinden ve öğretmenlerin tutumları çalışmaların başarısını etkileyeceğinden bu çalışmada ortaöğretimde görev yapan öğretmenlerin bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında İstanbul ilinde Bahçelievler ve Fatih ilçelerinde bulunan kamu ve özel kurumlarda görev alan 42' si kadın, 117' si erkek öğretmen olmak üzere toplam 159 kişi katılmıştır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu ve Bağımlılık Yapıcı Madde (BYM) Kullanan Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Substance use and addiction are increasing especially in high school individuals, especially among young people and even children, and priority should be given to school-based prevention programs in the fight against addiction. In this study, it is aimed to investigate the attitudes of teachers working in secondary education towards individuals who use addictive substances as teachers will have great responsibilities and their attitudes will affect the success of the studies. A total of 159 teachers, 42 female and 117 male, working in public and private institutions in Bahçelievler and Fatih districts of İstanbul in 2018-2019 academic year participated the study.