SARS-COV-2 tanılı hastaların diyet kalitelerinin hastanede kalış süresine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the diet quality of patients diagnosed with SARS-COV-2 on length of stay in hospital
  1. Tez No: 728693
  2. Yazar: TUĞÇE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, SARS-CoV-2 (Covid-19) tanılı hastaların diyet kalitelerinin hastanede kalış süresine etkisinin araştıran prospektif araştırma modelini esas alan kesitsel bir çalışmadır. Bu çalışmanın evreni, BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları bölümünde COVID-19 tanısı ile yatan 60 hastayı kapsamaktadır. Hastaların kliniğe yatışının gerçekleşmesinden sonra araştırmacı tarafından gönüllü onam formu, demografik bilgiler ve beslenme alışkanlıklarına yönelik anket formu ile geriye dönük hatırlatma yöntemi kullanılarak 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 27.0 sürümü kullanılmıştır. Araştırmaya dâhil edilen 60 katılımcının yaş ortalaması 34,46±17,86 yıl olarak bulunmuştur. Hastalık süresinde katılımcıların %50'si tat kaybı, %68,3'ü iştah kaybı ve %30'unun kilo kaybı yaşadığı bulunmuştur. Hastanede yatış gün sayısı ortalaması 9,44±4,52 olarak bulunmuştur. Katılımcıların besin tüketim oranları ile hastanede kalış süresi arasında ilişki varlığı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a cross-sectional study based on the prospective research model investigating the effect of diet quality on the length of hospital stay of patients with SARS-CoV-2 (Covid-19). The universe of this study includes 60 patients with a positive diagnosis of Covid-19 who have been hospitalized in the Internal Medicine and Chest Diseases Department of BHT Clinic Istanbul Tema Hospital for the last 3 months. Voluntary consent form, demographic information and nutritional habits questionnaire form and retrospective (with reminder method) 24-hour Food Consumption Record of the patients with Covid-19 diagnosis who were admitted to the BHT Clinic Istanbul Tema Hospital, Chest Diseases and Internal Medicine Department after their admission to the clinic. SPSS version 27.0 was used for statistical analysis. The mean age of the 60 participants included in the study was found to be 38.53±17.86 years. It was found that during the illness, 50%of the participants experienced loss of taste, 68.3%loss of appetite and 30%loss of weight. The average number of days of hospitalization was found to be 9.44±4.52 days.