Bir anlatım tekniği olarak Kur'an'da empati
Empathy in the Qur'an as a narrative technique
  1. Tez No: 728692
  2. Yazar: FADİME COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde empati kavramı bütün yönleriyle incelenmiş Kuran'ı Kerim'de yer alan empati örnekleri Tefsir ilminin ilkeleri doğrultusunda ele alınmıştır. İlk bölümde empati kavramının tarihsel süreç içerisinde akademik olarak ele alınmaya başlamasından günümüze kadar geçen süreçte nasıl tanımlandığı incelenmiştir. Bu bölümün sonunda empatinin hem bilişsel hem duygusal boyutları olduğu sonucuna varılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise empati ve din, İslamda empatinin yeri, Kuran'da bir anlatım tekniği olarak empati olgusu ele alınmıştır. Kuran'ı Kerim'de empatiyi çağrıştıran kavramlar, empati ve inanç arasında kurulan ilişki, empati ve ibadetler arasında kurulan ilişki üzerinde durulmuştur. Böylece iletişimde başarılı olmak için insanın empatiyi en doğru şekilde kullanması ve dünyaya diğer insanların gözüyle bakması gerektiği kanısına varılmıştır. Anahtar Kavramlar: Empati, İletişim, İnsan, Kur'an
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of empathy has been examined in all aspects; the empathy examples in the Qur'an are handled in line with the principles of tafsir science. In the first part, how the concept of empathy has been defined in the period from its beginning to be considered academically in the historical process has been examined. At the end of this chapter, it was concluded that empathy has both cognitive and emotional dimensions. In the second part of the thesis, empathy and religion, the place of empathy in Islam, empathy phenomenon as a narrative technique in the Quran is discussed. In the Qur'an, the concepts that evoke empathy, the relationship between empathy and belief, the relationship established between empathy and worship are emphasized. Thus, it was concluded that in order to be successful in communication, one should use empathy in the most appropriate way and look at the world through other people's eyes. Key Concepts: Empathy, Communication, Human (one), Quran