Türkiye'de muhafazakârlığın sanat dergilerine yansımaları: Yeni Sanat dergisi örneği
Reflections of conservatism on art journals in Turkey: The case of Yeni Sanat journal
- Tez No: 728778
- Danışmanlar: PROF. GÖKHAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de muhafazakârlığın sanatsal metinlerde nasıl işlendiğini, hangi konular kapsamında ifade edildiğini, bu konuların ön plana çıkışında hangi tarihsel, sosyolojik ve siyasi dinamiklerin belirleyici olduğunu konu almaktadır. Bu çalışmada, özellikle Türkiye'de muhafazakâr düşünce ve söylemin ne şartlarda ortaya çıktığı, muhafazakârlığın 1973–1975 yılları arasında yayımlanan Yeni Sanat dergisinden hareketle sanatsal metinlerde ne şekilde işlenip tartışıldığı ve hangi kapsamda ifade edildiğini anlamak amaçlanmıştır. Ayrıca muhafazakâr düşünce sisteminin Türkiye'deki sosyal ve siyasal alanda ne şekilde belirdiğini anlamaya çalışmak da ulaşılmaya çalışılan amaçlar arasındadır. Bu amaçlardan yola çıkarak, araştırma problemimdeki sorulara yanıt bulabilmek amacıyla Yeni Sanat dergisinin içeriğindeki metinler ele alınmış ve betimleyici bir araştırmanın gereklerine uygun olarak değerlendirilmiştir. Yeni Sanat dergisinin içeriği, derginin yayımlandığı dönemde Türkiye'nin toplumsal dinamikleri ile ilişkili bir şekilde analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra Yeni Sanat dergisinde yer alan muhafazakâr ideolojinin unsurları, çalışmada kullanılan betimleyici araştırma temel alınarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is about how conservativeness in Turkey's artistic texts is treated, with in which topics are expressed, what historical, sociological, and political Dynamics are decisive in the prominence of thes eissues. In this context in this study, it was aimed to understand the conditions under which conservative thought and discourse arose in Turkey, and how conservatism was processed and discussed in artistic texts based on the Yeni Sanat published between 1973-1975. Furthermore, this study also tries to understand how a conservative system of thought appears in the social and political sphere in Turkey is also among the goals of the study. Based on these purposes, in order to find answers to the questions in the research problem, the texts in the content of the Yeni Sanat journal were discussed and evaluated in accordance with the traditions of a descriptive research. The content of the Yeni Sanat magazine was analyzed in a way related to the social dynamics of Turkey during the period of publication of the journal. In addition, elements of the conservative ideology in the Yeni Sanat journal were presented on the basis of descriptive research method used in the study.