Topluluk karşısında konuşma becerisinin ses ve diksiyon dersiyle geliştirilmesine yönelik öğrenci görüşleri
Student opinions on developing the skill of talking into community with voice and dication lesson
- Tez No: 728777
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TOPÇUOĞLU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, topluluk karşısında konuşma becerisinin Ses ve Diksiyon dersiyle geliştirilmesine yönelik öğrenci görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan fenomenolojik (olgubilim) deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 öğretim yılında bir devlet üniversitesinin Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı 2. sınıf Ses ve Diksiyon dersini alan 35 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmalardan elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda: kazanımlara yönelik %100 olumlu, dört temel dil becerisi ile ilişkisine yönelik %90 etkili, ileriye yönelik çalışma yapmak ve eğitim almak isteklerinde %93 olumlu, uygulamaya yönelik önerilerde %63, dersin uzaktan eğitimle alınması üzerine %67 olumsuz, dersin uzaktan alınmasının gelişimlerine katkısı hakkında %36 olumlu, kitle ile iletişimde %100 olumlu, topluluk karşısında konuşma becerisinin ses ve diksiyon dersi ile geliştirilmesine yönelik %92 olumlu görüş tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the views of the students that are intended for developing the speech ability with voice and elocution in front of community. This research has been performed with phenomenological(phenomenology) pattern one of the qualitative survey approaches. The working group of this research has consisted of 35 2nd grade students who took lessons of voice and elocution from a state university's Turkish and Social Science Education Department Major Field of Study. On this research semi-structured meeting form has been used. The datas that are obtained by the researches has been evaluated with content analysis. At the end of the research; a hundred percent positive view intended for acquisition, ninety percent effective view intended for the relation with four main language skills, ninety three percent positive view for the desires of prospective working and receiving education, sixty three percent negative view intended for advices of practice, sixty seven percent negative view for getting lesson with distance education, thirty six positive view about the contribution of distance education to their development, hundred percent positive view for mass communication, ninety two percent positive view intended for developing the speech ability with voice and elocution in front of community have been determined.