Mekanik ventilatöre bağlı olmayan inmeli hastalarda ağız bakımının oral mukozadaki bakteriyel kolonizasyona etkisi
The effect of oral care on bacterial colonization of oral mucosa in non-mechanically ventilated stroke patients
  1. Tez No: 728823
  2. Yazar: ZEYNEP TOPTAŞ EYRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA TÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma mekanik ventilatöre bağlı olmayan inmeli hastalarda ağız bakımının oral mukozadaki bakteriyel kolonizasyona etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada deneysel tasarım tipi kullanılmıştır. Araştırma Ocak-Haziran 2020 tarihleri arasında, Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bulunan nöroloji yoğun bakım ünitesinde yatan mekanik ventilatöre bağlı olmayan 42 hasta ile (21 deney, 21 kontrol) gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki hastalara günde üç kez standardize ağız bakım protokolü uygulanmıştır. Kontrol grubuna da kliniğin rutin uygulamasında mevcut olan standardize olmayan ağız bakımı uygulanmıştır. Araştırma verileri“Hasta Tanılama Formu”,“Hastalığa İlişkin Özellikler ve Sorunlar”,“Hasta İzlem Formu”,“Ağız Değerlendirme Ölçeği”ve“Mikrobiyolojik İzlem Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Ki-kare (chi-square), Fisher's Exact ve McNemar testi kullanılmıştır. Girişim öncesi deney ve kontrol gruplarının sosyodemografik, klinik ve ağız sağlığına yönelik özellikler açısından benzer olduğu saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of an oral care protocol on oral mucosa bacterial colonization in stroke patients not dependent on mechanical ventilator. This experimental study was conducted between January and June 2020 with 42 patients (21 experiments, 21 controls) who were not dependent on a mechanical ventilator, hospitalized in the neurology intensive care unit at the Prof.Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Hospital. A standardized oral care protocol was applied to the patients in the experimental group three times a day. Non-standardized oral care, which is present in the routine practice of the clinic, was applied to the control group. Data were collected by using“Patient Information Form”,“Clinical Characteristics and Problems Form”,“Patient Follow-up Form”, and“Oral Assessment Scale”. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Chi-square, Fisher's Exact and McNemar tests were used in the analysis of the data. At the baseline, experimental and control groups were similar in terms of sociodemographic, clinical and oral health characteristics (p> 0.05).