A new public transportation pricing strategy: The evaluation of the rent-based fare
Yeni bir toplu ulaşım fiyatlandırma stratejisi: Kira bazlı ücretlendirmenin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 728920
  2. Yazar: AHMET KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
The growth of cities increases passengers' travel distances and it brings a variety of costs associated with this. This study aims to develop a new public transportation pricing system by encouraging people to rent houses in regions that will shorten their travel distances. The rentbased pricing system is created using the Nonlinear optimization model. The Izmir Suburban System is chosen to introduce the new type of pricing system. Within the scope of the study, four alternative public transportation pricing systems, defined as flat fare, distance-based fare, zonal and rent-based fare, are evaluated by public transportation experts. To prioritize these alternatives, four aspects are determined, namely cost, transportation, social and political, and there are 13 criteria present under these aspects. Alternatives, aspects, and sub-criteria are explained through a comprehensive literature review. The priorities of criteria and aspects are evaluated with the CRiteria Importance Through Intercriteria Correlation (CRITIC) method and the Analytical Hierarchy Process (AHP). The new T2NN-based Multi-Attributive Border Approximation area Comparison (MABAC) method is introduced to provide a straightforward and flexible decision-making tool for researchers and practitioners. The results show that rentbased fare is the most advantageous alternative. The high reliability and robustness of the integrated CRITIC and MABAC based type-2 neutrosophic model are demonstrated with the comparative and sensitivity analyses.
Özet (Çeviri)
Şehirlerin büyümesi yolcuların seyahat mesafelerini artırmakta ve buna bağlı olarak çeşitli maliyetleri beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, insanları seyahat mesafelerini kısaltacak bölgelerde ev kiralamaya teşvik ederek, yeni bir toplu ulaşım ücretlendirme sistemi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kiraya dayalı fiyatlandırma sistemi, Doğrusal Olmayan Optimizasyon modeli kullanılarak oluşturulmuştur. Yeni tip fiyatlandırma sistemini tanıtmak için İzmir Banliyö Sistemi seçilmiştir. Çalışma kapsamında sabit ücretlendirme, mesafe bazlı ücretlendirme, bölgesel ve kiraya dayalı ücretlendirme olarak tanımlanan dört alternatif toplu taşıma fiyatlandırma sistemi toplu taşıma uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Bu alternatifleri önceliklendirmek için maliyet, ulaşım, sosyal ve politik olmak üzere dört boyut belirlenmiş ve bu boyutlar altında 13 kriter yer almaktadır. Alternatifler, kriterler ve alt boyutlar kapsamlı bir literatür taraması ile tanıtılmaktadır. CRITIC (CRiteria Importance Through Intercriteria Correlation) yöntemi ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile kriterler ve boyutların önceliği değerlendirilmektedir. Araştırmacılar ve uygulayıcılara basit ve esnek bir karar verme aracı sağlamak için yeni T2NN (type-2 neutrosophic numbers) tabanlı MABAC (Multi-Attributive Border Approximation area Comparison) yöntemi tanıtılmaktadır. Sonuçlar, kira bazlı ücret fiyatlandırmasının en avantajlı alternatif olduğunu göstermektedir. Entegre CRITIC ve MABAC tabanlı tip-2 nötrosofik modelin yüksek güvenilirliği ve sağlamlığı karşılaştırmalı analizler ve duyarlılık analizleri ile gösterilmektedir.