Dangerous masculinities and femininities: An analysis of narratives around gender-based homicides in Turkey
Tehlikeli erkeklik ve kadınlıklar: Türkiye'de toplumsal cinsiyete dayalı cinayet anlatılarının bir çözümlemesi
- Tez No: 728919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR NUHRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bağımsız kuruluşlar tarafından toplanan veriler, Türkiye'de kadın cinayetlerinde istikrarlı bir artışa işaret ediyor. Birden fazla vaka incelendiğinde, farklı olaylar etrafında dönen siyasi, sosyal ve hukuki anlatılar arasında bağlantı kurmak ve kadın cinselliğini aşağılama, mağdurları suçlama, mahkemede haksız tahrik indiriminden yararlanma gibi benzer kalıpların tekrar ettiğini görmek mümkün. Bu makale, kabaca son on yılda işlenen beş ana kadın cinayetinde, yani Aylin Sözer, Şule Çet, Pınar Gültekin, Münevver Karabulut ve Özgecan Arslan vakalarında tekrar eden bu yapıları anlamaya çalışmaktadır. Böylece bu olayların münferit olmadığını, tüm cinsiyet kimliklerini mağdur eden toplumsal bir sorunda kök saldıklarını ortaya çıkarır. Ana kadın cinayeti vakaları ve atıfta bulunulan diğer toplumsal cinsiyet temelli cinayet vakaları hakkındaki siyasi, sosyal ve yasal anlatılar insanların kolayca erişebileceği rastgele çevrimiçi haber kaynaklarından toplanmıştır. Bu anlatıların çözümlemesi, anlatıların idealize edilmiş stok karakterleri, ifadeleri, temaları ve motifleri paylaştıklarını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bu unsurların ortak kökenlerini ortaya çıkarmak ve bu sistemik sorunu daha iyi anlamak için edebi bir analizden yararlanılmıştır. Bu tez, bu vakalarda yinelenen kalıpların, eşit olmayan bir toplumsal cinsiyet düzenini teşvik eden ve bu nedenle herkes için tehlikeli hale gelen cinsellik normlarından büyük ölçüde etkilendiğini bulur ve gösterir.
Özet (Çeviri)
Data collected by independent organizations indicate a consistent increase in the femicide rates in Turkey. When multiple cases are analyzed, it is possible to draw a connection between the political, social, and legal narratives around different incidents and see similar patterns repeating such as denigrating female sexuality, blaming the victims, using provocation defense in court, etc. This paper attempts to understand these structures that repeat by tracing them in five main femicides that were committed roughly in the last ten years, namely in the cases of Aylin Sözer, Şule Çet, Pınar Gültekin, Münevver Karabulut, and Özgecan Arslan. In this way, it indicates that these incidents are not unique, but they take roots in the same social problem that victimizes all gender identities. The political, social, and legal narratives around femicide and other gender-based homicide cases occasionally referred to were collected from random online news sources that are available to the public. Examination of these narratives reveals that they share similar idealized stock characters, statements, themes, and motifs. Therefore, a literary analysis is used to expose the common roots of these elements and better understand this systemic problem. This thesis finds and demonstrates that these reiterating patterns in the cases are heavily affected by the norms of sexuality, which promote an unequal gender order and therefore become dangerous for everyone.