Application of membrane processes for utilization of geothermal water in agricultural irrigation
Jeotermal suyun tarımsal sulamada kullanılması için membran proseslerin uygulanması
- Tez No: 728942
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışmada, jeotermal ısı merkezinde ısıtma amaçlı kullanım sonrasında elde edilen kullanılmış jeotermal suyun membran arıtımından sonra tarımsal sulamada kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Bu amaçla yapılan ilk aşama çalışmalarda ticari olarak temin edilebilen üç farklı ters osmoz ve nanofiltrasyon membranı (XLE BWRO, NF90 ve Osmonics CK-NF), 20 bar'lık sabit uygulama basıncı altında çapraz akışlı düz tabaka membran test ünitesi (Sepa CF II, GE-Osmonics) kullanılarak test edilmiştir. Bir sonradaki çalışma, İzmir Jeotermal A.Ş.'nin Yeni Kale Jeotermal Isı Merkezi sahasında kurulmuş olan mini-pilot ölçekli membran test sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla farklı tipte spiral sarım nanofiltrasyon ve ters osmoz membranları (TR-NE90-NF, TR-BE-BW, BW30 ve Vontrone) kullanılmıştır. Çalışmalarda uygulanan su geri kazanımı ve uygulama basıncı sırasıyla %60 ve 12 bar olacak şekilde sabit tutulmuştur. Gerçekleştirilen laboratuvar testlerinde XLE BWRO, CK-NF ve NF90 membranları için süzüntü akıları sırasıyla 94.3, 87.9 ve 64.3 L m-2h-1 olarak ölçülmüştür. XLE BWRO, NF90 ve CK-NF membranları için arsenik giderimi sırasıyla %99.0, %87.5 ve %83.6 iken, bu membranların bor giderimleri ise sırasıyla %56.8, %54.2 ve %26.1 olarak bulunmuştur. Saha testlerinde TR-NF, BW30, Vontrone ve TR-BE-BW membranları kullanılarak elde edilen süzüntü akıları sırasıyla 49.92, 27.70, 25.29 ve 23.04 Lm-2h-1'dir. Jeotermal sudan bor giderimleri TR-BE-BW, TR-NE90-NF, BW30-RO ve Vontrone membranları için sırasıyla %49.9, %44.1, %40.7 ve %39.7 olarak hesaplanmıştır. Mini pilot ölçekli membran testlerinde kullanılan tüm membranlar ile jeotermal sudan arsenik %91'in üzerinde bir giderim ile uzaklaştırılabilmiştir. Re-enjeksiyon hattından doğrudan alınan jeotermal su kullanılarak mini-pilot membran test sisteminde tekli, bütünleşik membran ayrıca atık jeotermal sudan bor giderimine pH'ın etkisi araştırılmıştır. Çalışmalarda farklı tipte spiral sarım nanofiltrasyon ve ters osmoz membranları (TR-NE90-NF, TR-BE-BW, BW30 ve Vontrone) kullanılmıştır. Çalışmalarda uygulanan su geri kazanımı ve uygulama basıncı sırasıyla %60 ve 15 bar olacak şekilde sabit tutulmuştur. İlk çalışmalar jeotermal suyun pH'ında tekli membran çalışmaları olarak gerçekleştirilmiştir. İkinci çalışmada, NF (TR-NF) membranının her bir RO (TR- BWRO, Vontrone, TR-SWRO ve BW30) membranı ile entegrasyonları ya da RO (TR-BWRO) ile RO (TR-BWRO, Vontrone ve BW30) entegrasyonu pH ayarı olmaksızın gerçekleştirilmiştir. Bütünleşik membran çalışmalarının ikinci aşaması için, RO membran çalışmasından (ikinci geçiş) önce ilk olarak sürekli modda (ilk geçiş olarak) NF/RO süzüntüsü toplanırken, ikinci geçiş için sistem kapalı döngüde çalıştırılmıştır. Bütünleşik çalışmaların ilk aşamasında 15 barlık uygulama basıncı, %60 su geri kazanımı ve 4 saatlik deney süresi, RO çalışmasından önce her iki NF/RO süzüntü toplama çalışmaları için sabit tutulmuştur. İkinci aşama RO çalışmasında ise NF+RO entegrasyonu için 15 bar, RO+RO entegrasyonu için ise 10 bar basınç uygulanmıştır. Üçüncü çalışmada ise, NF (TR-NF) membranının her bir RO (TR-BWRO, Vontrone, TR-SWRO ve BW30) membranı ile entegrasyonları ikinci RO geçişinde besleme suyunun pH'ı 10,5'e ayarlanarak gerçekleştirilmiştir. pH'ın 10,5'e ayarlanması dışında, tüm deneysel koşullar, pH ayarlaması olmadan yapılan bütünleşik NF+RO çalışmalarında olduğu gibi sabit tutulmuştur. Çalışmada yüksek pH'da ikinci geçiş için, 10 ve 15 bar'lık bir basınç uygulanmıştır. Tek tek membranların performansları incelendiğinde, tüm çalışmalarda deneysel çalışma süresi boyunca (4 saat) süzüntü akısında önemli bir azalma olmadığı görülmüştür. Bor giderimleri açısından, tek membranla yapılan çalışmalarda bor giderimi NF ve RO membranları ile sırasıyla %22,7-23,6 ve %30,6-56,8 düzeyinde kısmen gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we assessed the usability of spent geothermal water for agricultural irrigation after membrane treatment. Preliminary membrane tests were conducted on a laboratory-scale set up followed by mini-pilot scale tests in a geothermal heating center. Commercially available membranes (XLE BWRO, NF90, and Osmonics CK- NF) were tested using a cross-flow flat-sheet membrane testing unit (Sepa CF II, GE-Osmonics) under constant applied pressure of 20 bar. Then, different spiral wound membranes (TR-NE90-NF, TR-BE-BW, and BW30) were employed for the mini-pilot scale studies to treat store spent geothermal water and the system was operated in a continuous mode. Water recovery and applied pressure were maintained constant at 60% and 12 bar, respectively. In laboratory tests, the permeate fluxes were measured as 94.3, 87.9, and 64.3 L m−2 h−1 for XLE BWRO, CK-NF and NF90 membranes, respectively. The arsenic removals were found as 99.0%, 87.5% and 83.6% while the boron removals were 56.8%, 54.2%, and 26.1% for XLE BWRO, NF90 and CK-NF membranes, respectively. In field tests, permeate fluxes were 49.9, 26.8 and 24.0 L m−2 h−1 for TR-NF, BW30-RO and TR- BE-BW membranes, respectively. Boron removals were calculated as 49.9%, 44.1% and 40.7% for TR-BE-BW, TR-NE90-NF, and BW30-RO membranes, respectively. Removal efficiencies of arsenic in mini-pilot scale membrane tests were all over 90%. Then, the spent geothermal taken directly from reinjection stream was treated. Firstly, individual performances of different commercially available nanofiltration (NF) and reverse osmosis (RO) membranes attached to a mini-pilot membrane test system were studied. For the single membrane tests, TR-NF and NF90 as NF membranes and TR-BWRO, Vontrone, TR-SWRO and BW30 as RO membranes were employed while combination of TR-NF with TR-BWRO, Vontrone, TR- SWRO and BW30 was employed in the integrated study (with and without pH adjustment). In terms of boron removals, boron was partially removed in single membrane study as 22.7–23.6% and 30.6–56.8% by NF and RO membranes, respectively. For the integrated NF + RO membrane configuration (without pH adjustment), boron removals were in the range of 42.1–59.4% while 91.3–95.4% of boron removal was obtained in the integrated NF + RO (at elevated pH). Concentrate stream produced during water treatment by pressure driven membrane processes remain the major drawback for this technology. The membranes employed for concentrate management studies were TR-NF and BW30-RO membranes. First, studies with different concentrate to feed ratios as NF-F2, NF-F3, NF-F4 and NF-F5 (1:4, 1:3, 1:2 and 2:3) were investigated using TR-NF membrane. A control study with no concentrate recirculation was conducted as well in order to check the effect of concentrate recirculation on the membrane performance. Then, studies with BW30-RO membrane using same concentrate to feed ratios as in the case of NF membrane studies were carried out. An applied pressure of 15 bar, initial water recovery of 60% and 4 h of experimental time were employed as operational conditions for both NF and RO membrane studies. Flux values obtained were 28.62, 28.80, 28.76, 28.72 and 23.04 Lm-2h-1 for NF-F2, NF- F3, NF-F4 and NF-F5 while 32.31, 31.85, 28.62 and 27.69 Lm-2h-1 for RO-F1, RO- F2, RO-F3, RO-F4 and RO-F5, respectively. The quality of irrigation water is critical to enhancing agricultural productivity. As a result, this research was carried out with the aim of treating spent geothermal water based on Turkish Ministry of Forestry and Urbanization (TR-MEU). While doing that, cost analysis of the system was taken into consideration as well. The product water was targeted to suit irrigation water standards for tomato plants. According to TR-MEU irrigation water standards, the results obtained from this study it was clearly seen that, both NF and RO product waters meet the quality I irrigation water standards with respect total dissolved substances (TDS), electrical conductivity (EC), Na+ and Cl-. Quality 1 means, the produced water will not cause any environmental effect when employed for irrigation purpose. Nevertheless, produced water was found not to complied with irrigation standards with respect to sodium adsorption ratio (SAR) and boron (quality III category). Quality III means, the water will cause soil infiltration problems when employed for irrigation purpose. Quality II of TR-MEU standard was targeted for the irrigation of tomato in the field study. Two commercially available pressure-driven membranes (NF8040-70 as NF and TM720D-400 as RO) installed in a pilot-membrane treatment system were employed for the production of tomato irrigation water. A constant applied pressure of 15 bar and 60% water recovery were kept constant during the product water production while mode of operation of the membrane system was continuous mode. A mixing using 50 or 60% of well water with the product water of NF (50%) and RO (40%) was found to be the optimum ratios to produce the requested tomato irrigation water quality. Quality II (can be applied with caution) of irrigation water was targeted in terms of SAR as well as boron concentration (2-4 and 4-6 mg/L) while determining the mixing ratios. The cost of the product water was found as 0.76 and 1.56 $/m3 for NF and RO processes, respectively. For the membrane fouling test, BW30-RO membrane was employed. Six cycle experiments including rinsing with RO permeate following RO treatment, chemical cleaning, rinsing with RO permeate were conducted with spent geothermal water. A chemical cleaning with citric acid solution was employed for the fouled membranes. Nevertheless, flux recovery was found to be low with values of 2.98, 5.31, 1.27, 0.68, 4.98 and 4.28% for cycles 1, 2, 3, 4, 5 and 6 respectively. In the solar energy powered membrane tests study, mini-pilot scale desalination system employed for the treatment of waste geothermal water. Solar-powered desalination membrane system was operated at 15 bar of applied pressure, 4 h experimental time, and 60% of water recovery. The system was monitored for a period of 12 months, and the efficiency of the solar energy, as well as desalinated water quality, was evaluated. The maximum energy produced by the solar system was 2603 W, while the energy consumption of the desalination system was calculated as 1456 W. Quality of the permeate water produced was accessed according to Turkish Ministry of Forestry and Urbanization (TR-MEU) irrigation water standards.