Üniversite hastanelerinde sağlık turizmi potansiyelinin değerlendirilmesi: Trakya Üniversitesi örneği
Evaluation of health tourism potential in university hospitals: Trakya University case
  1. Tez No: 728943
  2. Yazar: SEMRA BÖBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sağlık turizminin bir kolu olan medikal turizm kişilerin tıbbı tanı ve tedavi veya terapi amaçlı ikamet ettiği yer dışında başka bir yere gitmesi ve aynı zamanda gittiği bu yerin de turistik yerlerinden ve olanaklarından yararlanmasıdır. Medikal turizm, turizm ve tıp gibi iki önemli sektörü birleştiren önemli bir ekonomik faaliyettir. Türkiye'nin uzman hekim ve sağlık personeli, üst düzeyde tıbbi teknolojiyle donatılmış ve birçok uluslararası alanda akredite olmuş hastaneleri, otel konforunda sunulan sağlık hizmetleri, sağlık hizmetlerinin kolay erişilebilir olması, birçok ülkeye kıyasla daha kaliteli ve daha düşük ücretle tedavi seçeneklerinin sunulması, tedavi için bekleme sürelerinin az olması, tedavinin yanı sıra, tatil imkanlarının da beraberinde sunulması, kültürel, doğal ve tarihi güzellikleriyle medikal turizmde yüksek bir potansiyele sahiptir. Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi hastanesi, köklü ve zengin bir tarihi olan Edirne gibi bir ilin merkezinde konumlanması, coğrafi konumu, Balkan ülkelerine yakınlığı, bölgenin ve Balkanların en büyük hastanesi olması dolayısıyla sağlık turizmi potansiyelinin olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, 2014-2019 yılları verileri kullanılarak, ilgili hastanenin sağlık turizmi potansiyeli değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları uluslararası hastaların en çok KBB Polikliniği ve Plastik Cerrahi Kliniğini tercih ettikleri göstermektedir. Diğer taraftan veri sisteminde mevcut eksiklikler nedeniyle, hedef pazara ilişkin tartışmalarımız sınırlı kalmıştır. Çalışmada karma analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Medical tourism, which is a branch of health tourism, is described as going to another place other than the place of residence for medical diagnosis, treatment, or therapy, and at the same time to benefit from the touristic places and opportunities of this place. Medical tourism is an important economic activity that combines two important sectors such as tourism and medicine. Turkey has a high potential in medical tourism with having sufficient level of specialist physicians and health personnel, hospitals equipped with high-level medical technology and internationally accredited, offering better quality and lower cost treatment options compared to many countries, less waiting times for treatment, in addition with its holiday opportunities and cultural, natural and historical beauties. Trakya University Health Research and Application Center hospital seems to have health tourism potential due to its location in the center of a city such as Edirne, which has a deep-rooted and rich history, geographical location, proximity to the Balkan countries, and being the largest hospital in the region and the Balkans. In this study, the health tourism potential of the relevant hospital was evaluated by using the data for the years 2014-2019. The results of the study show that international patients mostly prefer ENT Polyclinic and Plastic Surgery Clinic. On the other hand, our discussions on the target market remained limited due to the deficiencies in the data system. The results are obtained by using Mixed analysis methods.