2020 ve 2021 yıllarında madde kullanımı iddiası ile gönderilen olguların sosyodemografik ve bağımlılık profillerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Sociodemographic and Addiction Profiles of Cases WHO were Sent with an Allegation of Substance Use in 2020 and 2021
- Tez No: 728988
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN LÜTFİ BAYDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmamızla madde kullanımı iddiası ile gönderilen olguların sosyodemografik, bağımlılık profil özelliklerinin belirlenerek bağımlılığın farklı boyutlarının ve bağımlılık şiddetinin değerlendirilmesi, bu kapsamda madde bağımlılığı farkındalığı oluşturulması, aynı zamanda madde bağımlılığının önlenebilmesi için kişisel risk faktörlerinin saptanması ve uygun koruma ile tedavi çözümleri için temel oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini, madde kullanımı iddiası ile Ana Bilim Dalımıza gönderilen olgular oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini ise 2020-2021 yılları arasında madde kullanımı iddiası ile Ana Bilim Dalımıza gönderilen kişilerden Türkçe bilen, iletişim güçlüğü olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 111 birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında kişilerin tanıtıcı özellikleri için“Kişisel Bilgi Formu”ve bağımlılık profil özelliklerini değerlendirmek için "Bağımlılık Profil İndeksi Klinik Formu (BAPİ-K) kullanılmıştır. Madde kullanımı iddiası ile Ana Bilim Dalımıza gönderilen olguların sosyodemografik ve bağımlılık profil özeliklerinin değerlendirildiği çalışmamızda saptanan bulgular göz önüne alındığında; olguların %83,8'inin erkek, %58,6'sının bekar ve %26,1'inin boşanmış olduğu, olguların % 55'i hakkında daha önce denetimli serbestlik kararı verildiği, olguların %11,7'sinin ailesinde madde kullanan birey olduğu, bulgularımıza göre bağımlılığın akademik eğitime bağımlı olmadan gelişebileceği bulunmuştur. Çalışmamızda madde kullanan olguların %55,9'u madde kullanımı nedeniyle tedavi görmediğini ve %55,9'u bağımlı olmadığını düşündüğünden tedaviye başvurma konusunda bireyler özendirilmeli ve danışmanlık hizmetleri yaygınlaştırılmalıdır. Madde kullanımının önlenmesi çabalarında sadece yasal yaptırım ve tedavi süreçleri yeterli olmadığından problemin temelini oluşturan psikososyal nedenlere yönelik önlemler alınabilmesi açısından Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, medya ve sivil toplum örgütleri gibi birçok kurum ve kuruluşun desteğini içeren multidisipliner yaklaşıma gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the sociodemographic, addiction profile characteristics of the cases submitted with a claim for substance use, evaluate the different dimensions of addiction and the severity of addiction, create awareness of substance abuse in this context, as well as identify personal risk factors to prevent substance abuse, and create the basis for appropriate protection and treatment solutions. The universe of the study was formed by the facts sent to our Department of Science with the claim of substance use. The sample group of the study between the years 2020-2021 sent to our department with the claim of the Turkish people who knows from substance use, communication difficulties and non-consisted of 111 individuals who agreed to participate. In the data collection, the“Personal Information Form”was used for the descriptive characteristics of the individuals and the "Addiction Profile Index Clinical Form (BAPI-K) was used to evaluate the addiction profile characteristics. Substance abuse and sociodemographic profile of the cases that are sent to our department with the claim of dependency properties are evaluated when considering the findings of this study; of the cases 83,8% male %58,6% of single and % % it went to 26.1 percent are divorced, 55% of the cases where the decision is made about previously probation of the cases by 11.7% percent of substance use in the family is an individual, according to our findings, it was found that the academic education of addiction could develop without having to depend on. Since 55.9% of the cases using substances in our study do not receive treatment due to substance use and 55.9% think that they are not addicted, individuals should be encouraged to apply for treatment and counseling services should be widespread. The only legal drug use prevention efforts in the psychosocial treatment processes underlying causes of the problem and the lack of sanctions in order to take measures against the Ministry of Health, the Ministry of National Education, the Ministry of Justice, Ministry of family and social services, the media, and civil society organizations such as the support of many institutions and organizations there is a need for a multidisciplinary approach which includes.