A critical consideration of nationalism, in conjunction with Islamism, in the case of Mehmet Akif Ersoy
Milliyetçilik ve İslamcılık anlayışlarının eleştirel bileşiminde Mehmet Akif Ersoy örneği
- Tez No: 728987
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BERKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun son yüzyılında yaşanan sosyal ve politik gelişmelerle birlikte ideolojik düşünce hayatında da mühim değişiklikler gözlemlenmiştir. İslamcılık ve milliyetçilik fikirleri çevresinde yaşanan uyanış, toplumu çökmekte olan imparatorluğun kurtuluşu için çözüm arayışına itmiştir. Ulusal mücadelenin önde gelen isimlerinden olan ve milli-İslami kimliğiyle tanınan Mehmet Akif Ersoy, şiirleri ve yazılarıyla bu mücadelenin öncü ismi olarak kabul edilmiştir. Akif'in milliyetçilik anlayışı kapsamında İslamcılığı konu edinen bu tez aynı zamanda İslamcı kimlikler etrafında yer edinen tartışmalara yer vererek dönemin milliyetçilik algısı hakkında bilgi vermektedir. Akif'in milliyetçilik ve İslamcılık düşüncelerinin kavramsal analizi tespit edilirken, Ersoy'un fikirlerinin ve süreç içerisindeki değişimi ele alınır. Ersoy'un milliyetçilik ve İslamcılık düşüncelerinin aynı düşünce düzeyinde nasıl bir arada bulunabildiği ve bu iki ideoloji arasında herhangi bir önceliğin söz konusu olup olmadığı tartışmalarını içeren tez, dini ve milli kimliğiyle ön plana çıkmış bir ismin kesin bir kabule dayanmadan önce tekrar sorgulanması gerektiğini savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the forms of nationalism ideology and its relation with religion on the ground of the Islamism ideology in the last century of the Ottoman Empire. After the Second Constitutional Monarchy Ottoman Empire experienced a social and religious awakening after the loss of the territorial lands. The effects of the imperial decline are obviously seen among Turkish intellectuals and writers during the collapse of the Ottoman Empire. As a result of the destructive effects of the war, ideological developments emerged among Ottoman Muslims in the wake of the salvation of the Ottoman Empire. Mehmet Akif Ersoy as a so-called national anthem writer considered a prominent name in the defense of national struggle mostly narrated within his epic vision and patriotic sense of his poems. In order to describe the situation of this era, the thesis focuses on the conceptualization of nation and Islam in the sense of national anthem writer Mehmet Akif Ersoy. However, Akif's consideration of nationalism observed changes in parallel to the socio-political experiences, his concept of nationalism and religion that meet in a synthesis needs explanations and clarifications around the debates of nationalism in the early years of the Turkish Republic. This thesis also suggests that Mehmet Akif as a name that has come to the fore with its national and religious identity should be questioned for his role in raising national awareness.