Türkiye'de çayır-mera ve yem bitkileri üretimindeki değişmelerin tarımsal gelişmeye etkisi
The effect of the changes in the production of meadow, pastureand fodder crops on agricultural development in Turkey
- Tez No: 728992
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI İNAN, PROF. DR. GÖKHAN UNAKITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde çayır ve mera alanları bilinçsiz kullanımı ve hukuki nedenlerden dolayı 14 milyon hektara kadar gerilemiştir. Çayır ve meraların 4342 sayılı Mera Kanunu'na aykırı sebeplerle tahribi söz konusu olmuştur ve bu alanlarda amenajman ve ıslah çalışmaları yaygınlaştırılarak, kaba yem üretimi artışı sağlanmıştır. Bir diğer kaba yem kaynağı olan yem bitkilerinin ekim alanı ve üretim yetersizliğinin günümüzde hayvancılık sektörüne etkisi sebebiyle tarım ve hayvancılıkta ilerlenememektedir. Yem bitkileri verimi her geçen yılda artış göstermektedir. Reel yem bitkileri destekleriyle, cari yem bitkileri destekleri arasındaki fark her geçen yıl artmaktadır. Yem bitkileri desteklemelerinin artırılması, yem bitkileri ekim alanlarında artış sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, meadow and pasture areas have decreased to 14 million hectares due to unconscious use and legal reasons. Meadows and pastures were destroyed due to reasons contrary to the Rangeland Law No. 4342, and by expanding the management and improvement works in these areas, an increase in roughage production was achieved. Due to the impact of the cultivation area and production insufficiency of forage crops, which is another source of roughage, on the livestock sector, it is not possible to progress in agriculture and animal husbandry. The yield of forage crops is increasing every year. The difference between real forage crops supports and current forage crops supports is increasing every year. Increasing the support of forage crops will increase the cultivation areas of forage crops.