Renk taklit yeteneği arttırılmış üniversal rezin kompozitlerin renklendirme ve beyazlatma işlemleri sonrası renk uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of color matching after discoloration and bleaching of universal resin composites with enhanced color mimicry capability
  1. Tez No: 728993
  2. Yazar: HASAN CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA KORKUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde birçok firma tarafından renk taklit yetenekleri ('chameleon/blending/shifting effect') arttırılmış ve az sayıda renk tonu içeren rezin kompozit setleri piyasaya sürülmüş ve sürülmektedir. Bu gelişmiş restoratif materyaller sayesinde, klinisyenler çok daha az renk tonu ile daha fazla diş dokusu rengine hitap eden materyaller kullanarak direkt restorasyonlar yapmakta ve bu şekilde renk seçiminden kaynaklanan hataları minimalize edebilmektedirler. Renk taklit yeteneği arttırılmış bu tip kompozit sistemleri, basitleştirilmiş renk sistemi anlamına gelen 'simplyshade' kompozit sistemleri olarak da adlandırılmaktadır. Bu kompozit setlerindeki her bir renk tonu, 'Vita Klasik' skalasındaki birden çok rengi (yaklaşık olarak 2 – 5 rengi) taklit edebilmektedir. Güncel olarak, direkt restoratif materyallerdeki renk taklit yeteneği daha da geliştirilerek, tek bir renk ile 'Vita Klasik' skalasındaki 16 rengi birden taklit edebildiği iddia edilen bazı rezin kompozit materyaller piyasaya sürülmüş ve sürülmektedir. Bu materyallerin renk taklit yetenekleri en üst düzeyde olup buna bağlı olarak endikasyon sınırlarının da genişletildiği belirtilmektedir. Tek bir rezin kompozit materyal içeren bu yeni nesil restoratif materyaller, tek renk sistemi anlamına gelen 'monoshade' üniversal kompozit sistemleri' olarak da adlandırılmaktadır. Bu in vitro çalışmada da, 'monoshade' üniversal kompozitlerle yapılan farklı derinlikteki monokromatik servikal bölge restorasyonlarının, yaşlandırma, renklendirme ve beyazlatma işlemleri sonrasında komşu diş dokuları ile olan renk uyumlarının kantitatif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, color imitation capabilities are used by many companies. Resin composite sets with increased ('chameleon/blending/shifting effect') and less color tones have been introduced and are being marketed. Thanks to these advanced restorative materials, clinicians can make direct restorations by using materials that appeal to more tooth tissue color with much less color tone, and in this way, they can minimize the errors caused by color selection. This type of composite systems with enhanced color imitation ability are also called 'simplyshade' composite systems, which means simplified color system. Each shade in these composite sets can imitate multiple colors (approximately 2 - 5 colors) in the 'Vita Classic' scale. Currently, some resin composite materials that are claimed to be able to imitate all 16 colors in the 'Vita Classic' scale with a single color by further developing the color imitation ability of direct restorative materials have been introduced and are on the market. It is stated that the color mimicry abilities of these materials are at the highest level and accordingly the limits of indications have been expanded. These new generation restorative materials containing a single resin composite material are also called 'monoshade' universal composite systems, which means single color system. In this in vitro study, the color compatibility of monochromatic cervical region restorations of different depths made with 'monoshade' universal composites with adjacent dental tissues after aging, coloring and bleaching processes was quantitatively evaluated.