Estetik ameliyat isteği ile başvuran bireylerin ruh sağlığı, beden algıları ve benlik saygısı yönünden incelenmesi
Examination of individuals who applied for esteric surgery in terms of mental health, body perception and self-esteem
- Tez No: 729005
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZEL AVCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Doğuş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Polikliniği'ne 1 Haziran – 31 Aralık tarihleri arasında ilk kez estetik ameliyat isteği ile başvuru yapan 73 kadın, 35 erkek toplamda 108 kişinin ruhsal semptomlarını, vücut algılarını ve benlik saygılarını sosyo-demografik ve (yaş, cinsiyet, eğitim ve medeni durum) estetik ameliyat bölgesine göre incelenmesi amacıyla hem kesitsel hem de tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırmada verilerin toplanması için Kısa Semptom Envanteri, Vücut Algısı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin SPSS analizi sonucunda ilk kez estetik isteği ile cerrahiye başvuran bireylerin VAÖ puan ortalaması 159,33± 21,76 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada ilk kez estetik isteği ile cerrahiye başvuran bireylerin RBSÖ puan ortalaması 7,47± 4,49 olarak bulunmuştur. Analiz sonucunda anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite ile VAÖ arasında negatif düzeyde ilişkili olduğu görülmüş, anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite ile RBSÖ arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Depresyon düzeyleri VAÖ ve RBSÖ anlamlı düzeyde ilişkili olmadığından saptanamamıştır. Anksiyete ile ilişkili olan RBSÖ değişkeni anksiyetenin %11'ini yordamaktadır. Olumsuz benlik ile alakalı olan RBSÖ değişkeni olumsuz benliğin %10'nu yordamaktadır. Hostilite ile ilişkili olan VAÖ ve RBSÖ yordayıcı değişkenlerinden VAÖ değişkeni hostilitenin %10'unu, RBSÖ değişkeni dehostilitenin %14'ünü yordamaktadır. Bu sonuçları göre, ilk kez estetik ameliyat için başvuran bireylerin ameliyat öncesi ruhsal semptom VAÖ ve RBSÖ düzeyleri arasında anlamlı ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the psychological symptoms, body perceptions and self-esteem of 108 people, 73 women and 35 men, who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Plastic and Reconstructive Surgery Polyclinic for the first time between 1 June and 31 December with the request of plastic surgery. It is a cross-sectional and descriptive study with the aim of examining the area of plastic surgery (age, gender, education and marital status). Brief Symptom Inventory, Body Image Scale, and Rosenberg Self-Esteem scales were used to collect data in the study. As a result of the SPSS analysis of the data obtained from the study, the mean VAI score of the individuals who applied for the surgery for the first time with the desire for aesthetics was determined as 159.33± 21.76. In the study, the mean RBSS score of the individuals who applied to surgery for the first time with the desire for aesthetics was found to be 7.47±4.49. As a result of the analysis, it was seen that there was a negative correlation between anxiety, negative self, somatization and hostility and VAI, and positive significant correlations were found between anxiety, negative self, somatization and hostility and RBRS. Depression levels VAS and RBSS were significantly related was not detected. The RBSS variable, which is associated with anxiety, predicts 11% of anxiety. The RBSS variable, which is related to the negative self, predicts 10% of the negative self. Among the predictive variables of VAI and RBRS, which are associated with hostility, the VAS variable predicts 10% of hostility, and the RBSS variable predicts 14% of dehostility. According to these results, it was observed that there was a significant correlation between preoperative psychological symptom VAS and RBSS levels of individuals who applied for plastic surgery fort he first time.