Kuraklık ve sıcaklık stresi altında Fusarium oxyporum'un sebep olduğu domates solgunluk hastalığına karşı Trichoderma spp.'nin reaktif oksijen sinyallemesi üzerindeki biyokontrol etkisi
- Tez No: 729004
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIM HEDİYE ÇETİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Trichoderma cinsine ait mantar türleri, bitkilerde besin alımını artırarak bitki büyümesini iyileştiren ve biyotik ve abiyotik streslere karşı onları koruyan en umut verici mikroorganizmalardır. Bu çalışmada, Trichoderma atroviride izolatının kuraklık, sıcak Fusarium ve kombine stres koşullarında domates büyümesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. T. atroviride'nin kuraklık, sıcaklık, Fusarium ve birleşik stres etkilerinin hafifletilmesi üzerindeki etkisi, domates bitkilerinin yapraklarındaki fizyolojik ve biyokimyasal parametreler analiz edilerek araştırıldı. T. atroviride, patojen Fusarium'un büyümesinin %82'sini inhibe etmiştir. T. atroviride tarafından kök kolonizasyonu, işlem görmemiş fidelere kıyasla kök büyümesi, kök dallanması ve yaprak sayısı gibi büyüme performans indekslerinde değişikliklere neden olmuştur. Domatesin Trcihoderma, Fusarium, sıcaklık ve kuraklığın hem ayrı ayrı hem de bu streslerin birlikte uygulanması farklı bitki dokularında Katalaz (CAT), Peroksidaz (POX) ve Askorbat peroksidaz (APX) aktivitelerini farklı şekilde etkilemiştir. T. atroviride uygulanan fidelerde stres altında antioksidan enzim aktivitesinin yükseldiği ve hidrojen peroksit (H2O2) konsantrasyonunun azaldığı tespit edildi. Bu gözlemler, domates fidelerinin T. atroviride tarafından kolonizasyonunun stresin zararlı etkilerine karşı koymada etkili olduğunu ve bu nedenle H2O2 konsantrasyonunu azaltarak ve antioksidan enzimleri aktive ederek domates bitkisinin stres toleransını arttırmada önemli bir role sahip olabileceğini düşündürmektedir. Çalışma, domateste Kuraklık, Sıcaklık, Fusarium ve birleşik stresin olumsuz etkilerini hafifletmede T. atroviride'nin etkili adaptasyon stratejisini ve potansiyelini bildirmektedir
Özet (Çeviri)
The fungal species belonging to the Trichoderma genus are the most promising microorganisms which improve plant growth by enhancing nutrient uptake and preventing them against environmental biotic and abiotic stresses. This study was aimed to evaluate the effects of Trichoderma atroviride isolate on tomato growth under Drought, Heat, Fusarium and combined stress. The effect of T. atroviride on the alleviation of the effects of Drought, Heat, Fusarium and combined stress was investigated by analysing physiological and biochemical parameter in the leaves of tomato plants. T. atroviride showed inhibition 82% of the growth of pathogen Fusarium. Root colonization by T. atroviride induced changes in growth performance indexes such as root growth, root branching, and leaf number as compared to the untreated seedlings. Treatment of tomato with Trcihoderma, Fusarium , Heat, Drouht and combined stress has different effects on the Catalase (CAT), Peroxidase (POX) and Ascorbate peroxidase (APX) activity in different plant tissues. Antioxidant enzyme activity was elevated and hydrogen peroxide (H2O2) concentration was found to decrease under stress in the T. atroviride treated seedlings. These observations suggest that colonization of tomato seedlings by T. atroviride is effective in counteracting the injurious effects of stress, and therefore, may have a prominent role in increasing the stress tolerance of tomato plant by decreasing H2O2 concentration and activating the antioxidant enzymes. The study reports the effective adaptive strategy and potential of T. atroviride in alleviating the negative impact of Drought, Heat, Fusarium and combined stress in tomato.